Důvěra v ekonomiku ČR se v červenci téměř nezměnila

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červenci téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený v bazickém indexu, se oproti červnu nepatrně zvýšil o 0,1 bodu na hodnotu 95,4.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 94,0. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb, ve stavebnictví a v obchodě se mírně snížila.

Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně snížil o 1,5 bodu na hodnotu 102,3. Ve srovnání s červencem 2015 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší. „Spotřebitelská důvěra si udržuje solidní úroveň, byť od počátku letošního roku klesá. Zásadní pro její další vývoj bude situace na trhu s ropou. Pokud se růst cen pohonných hmot zastaví na delší dobu, nebo dokonce trvaleji obnoví svůj pokles, spotřebitelská nálada vykáže – podobně jako loni – opětovný růst ještě před koncem roku. Podpoří ji pokračující růst mezd,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Navzdory globální nejistotě po referendu o brexitu se důvěra v českou ekonomiku v červenci zvýšila díky zlepšení nálady mezi podnikateli. Především pohled průmyslových podniků se vylepšil. Za tím zřejmě stojí velmi dobrá situace v automobilovém průmyslu, který těží ze silné poptávky zejména v eurozóně,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky. Dodal, že opětovně se ale snížila důvěra mezi spotřebiteli, a to na téměř dvouleté minimum.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové zůstává důvěra v ekonomiku zůstává vysoká, je téměř stejně silná jako v sousedním Německu a vyšší než na Slovensku nebo v Polsku. Zlepšila se především očekávání obchodníků, související se silnou spotřebitelskou poptávkou. „Samotní spotřebitelé přitom vysílají smíšené signály: obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace se mírně zvýšily, přitom obavy z jejich vlastní finanční situace zůstávají nízké. Domácnosti také nehodlají více spořit. Rozdíl může být způsoben reakcí na mediální obraz brexitu, který vyvolává obavy z možného oslabení ekonomiky, na druhé straně jej spotřebitelé nijak bezprostředně nepociťují,“ uvedla Zamrazilová.

V průmyslu se v červenci důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila o 0,7 bodu na hodnotu 95,0. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se snížilo. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ale v meziročním srovnání nižší.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v červenci meziměsíčně mírně snížila o 1 bod na hodnotu 76,1. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve stavebnictví také nižší.

V červenci se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti červnu mírně snížil o 0,8 bodu na hodnotu 97,9. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se mírně zvýšilo.

Z červencového šetření vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání mírně zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se nezměnily. Úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s červnem také nezměnil. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se mírně zvýšily. Obavy z růstu cen se téměř nezměnily. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nižší.

Newsletter