Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Důvěra v ekonomiku je nejvýše za více než 3,5 roku

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září znovu nepatrně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání se srpnem mírně zvýšil o 0,4 bodu. Ve srovnání s hodnotami v září 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku se letos v září ocitla nejvýše za uplynulých více než 3,5 roku. Naposledy dosahovala vyšší úrovně v únoru 2011. Aktuální čísla jsou odrazem pokračujícího oživování české ekonomiky, kterému zatím není překážkou geopolitické napětí, ani opětovný hospodářský útlum eurozóny. To také demonstruje, že k oživení tuzemské ekonomiky v rostoucí míře dochází z „vlastních zdrojů“, například díky sílící domácí poptávce, a nikoli už tolik díky zahraničnímu obchodu. To je další příznivý signál, neboť ekonomický růst opřený o „vlastní zdroje“ je zpravidla jistější a stabilnější.

Z jednotlivých sektorů je obzvláště povzbudivý nárůst celkové důvěry ve stavebnictví. Navzdory blížící se zimě očekávají respondenti ve stavebnictví v příštích třech měsících růst zaměstnanosti. Ve spotřebitelském segmentu dochází po nárůstu důvěry z přelomu letošního jara a léta k určité korekci, která však zatím není důvodem k vážnějšímu znepokojení. Spotřebitelé jsou po předchozích letech útlumu vysoce citliví na jakékoli potenciální ohrožení ekonomického vzestupu. Ke zhoršení ekonomické situace, které očekávají v příštích dvanácti měsících, například z důvodu zmíněných geopolitických tenzí, nakonec nemusí vůbec dojít. Sebenaplňující proroctví mezi spotřebiteli jsou však fenoménem, který pochopitelně nelze podceňovat. 

Newsletter