Dvě procenta denně. Koruna strmě oslabuje několikátý den v řadě

Klíčové body

  • Hlavní měnový pár se včera pohyboval do strany v oblasti 1,1100 EURUSD.
  • Klidnější nálada byla znát na akciových trzích, měny regionu dále propadaly panice.
  • Koruna chvilkově oslabila o další dvě procenta a posunula se do blízkosti 26,00 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Ve včerejším ranním přehledu z trhů jsme psali, že koruna prochází prudkým výprodejem a že oslabila o dvě procenta v rámci jednoho dne. Včerejšek se nakonec nesl v téměř totožném duchu, když koruna odepsala další dvě procenta. Během 48 hodin se tak posunula od hranice 25,00 EURCZK do bezprostřední blízkosti 26,00 EURCZK. V odpoledních hodinách kurz sice značnou část ztrát odepsal, stále se ale pohybuje blíže oblasti, kde by ČNB mohla začít intervenovat.

Koruna se včera dostala na nové maximum 25,94 EURCZK, kde se naposledy obchodovala na jaře loňského roku. Od své nejsilnější hodnoty na úrovni 24,09 EURCZK, které vytvořila na den přesně před měsícem, oslabila o více než 7 %. Takto výrazný posun začíná alarmovat i Českou národní banku, která by dle našeho odhadu mohla korigovat nadměrné kurzové výkyvy v oblasti mezi 26,00 a 27,00 EURCZK. Polská i maďarská centrální banka se v první polovině týdne vyjádřila, že s intervencemi v případě potřeby nebude váhat. Podle středečního dění na trzích k podpoře zlotého ze strany centrální banky již včera docházelo.

V případě ČNB by se jednalo o krok proti proinflačnímu faktoru, kterým je oslabující domácí měna. Bankovní rada by mohla být na prudké oslabování koruny citlivější než při příchodu pandemie, kdy cenové tlaky v domácí ekonomice byly značně nižší. Tehdejší posun koruny byl z části tažen sražením úrokových sazeb z úrovně 2,25 % na 0,25 %. Momentálně se nacházíme v prostředí, kdy jsou sazby na úrovni 4,5 % a na březnovém zasedání s relativně vysokou pravděpodobností nadále porostou.

Koruna trpí kvůli své povaze rizikové měny a také kvůli své geografické poloze. Dění na Ukrajině včera na trhy nedoléhalo žádnými převratnými novinkami, koruna se tedy spíše vezla na vlně paniky a výprodejů odstartovaných v předchozích dnech. Například akciové trhy se pohybovaly do strany, některé indexy realizovaly zisky. Stejně tak se relativně klidně obchodoval i hlavní měnový pár, který kolísal v blízkosti 1,1100 EURUSD. Mírně rostly i americké výnosy. Desetiletý tenor se navrátil nad hranici 1,8 %, když guvernér Fedu Powell prakticky potvrdil březnové zvýšení sazeb. Dále se pak nechal slyšet, že se snižováním rozvahy se začne až po započetí procesu zvyšování úrokových sazeb.

V rámci ekonomického kalendáře jsme včera sledovali únorovou inflaci v eurozóně. Ta dle prvních odhadů vyšplhala na 5,8 %. Trhy očekávaly 5,4% cenový růst po předchozích 5,1 %. Jádrová inflace bude pravděpodobně Evropskou centrální banku nadále znepokojovat, když se dostala na 2,7 %. V lednu byla její hodnota v meziročním vyjádření o 0,4 procentního bodu níže. Co se týče dat, včera byla zveřejněna ještě německá nezaměstnanost, která v únoru klesla na 5 %. Dnes budeme sledovat PMI indikátory v evropských zemích, hlavní pozornost se ale bude nadále upírat k vývoji války na Ukrajině.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1098 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1022 do 1,1165 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,52 až 26,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,98 do 23,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter