ECB a hra se slovy, která může zklamat trhy

Klíčové body

  • ECB dnes představí aktualizovanou prognózu, inflačního cíle na horizontu měnové politiky dosaženo nebude.
  • Očekávání trhů jsou možná až přehnaná, sázky na brzký jestřábí obrat v oblasti nákupů aktiv mohou být zklamány.
  • V případě zklamání je rizikem slabší euro a nižší tržní sazby.
Zdroj: Depositphotos

Dnes zasedá Rada guvernérů Evropské centrální banky. Očekávání trhu jsou nastavena možná až přehnaně. Kombinace pokračující ekonomické obnovy, nárůstu inflace a komentářů některých představitelů ECB zažehla spekulace o možném začátku měnověpolitické normalizace. A právě ty by mohly být problém.

V rámci debat o výstupu z dnešního zasedání ECB patříme mezi menšinu, kterou by nepřekvapilo, pokud by Rada guvernérů představila aktualizovanou prognózu s relativně pozitivním komentářem ohledně růstu a očekávané inflace, avšak bez brzkých změn u pandemických nákupů. Rizika výhledu existují, a to v čele s mutací delta, která, jak ukázaly poslední dny, dokáže ovlivnit i některá rozhodnutí centrálních bank.

Starším příkladem může být novozélandská centrální banka, která reagovala primárně na uzavírky. O něco čerstvějším je její australská kolegyně (RBA). Ta tento týden uvedla, že očekává významný pokles HDP za třetí kvartál, přičemž ekonomika by se na úrovně před mutací delta měla vrátit do konce první poloviny příštího roku. V návaznosti na to RBA posunula další kolo snížení tempa nákupů aktiv minimálně až do poloviny února 2022. Velká část trhu – „před deltou“ – přitom čekala, že by tento proces mohl být na zářijovém zasedání urychlen.

Delta se tedy na měnové politice evidentně může podepsat, byť zatím nejde o nic vážného. Komentáře měnových autorit, včetně některých světově největších, navíc zmiňují pouze krátkodobé dopady. Zásadním argumentem je přitom proočkovanost.

Ale zpět k ECB a k tomu, jak může trhy překvapit. Čekat, že Rada guvernérů rozhodne o začátku rychlého utahování měnové politiky, není podle nás namístě. Je pravdou, že podmínky financování se od června dále uvolnily. Ve snaze o podporu inflace za předpokladu části tranzitorních vlivů, navíc v prostředí nové měnověpolitické strategie, však bude nadále potřeba opatrnější přístup. I proto ECB, když už, tak sáhne po rekalibraci, nikoli po taperingu.

Tapering, jak ho známe ve spojitosti s americkým Fedem, znamená postupné a pravidelné snižování tempa nákupů aktiv. Jakmile centrální banka začne, každý další měsíc bude tempo snižovat, až nákupy zcela ukončí. Rekalibrace je opatrnější proces. Banka v tomto případě sníží nákupy, ovšem snížené tempo udrží po nějakou dobu, a nebude tedy „ihned“ pokračovat v dalším utahování.

Trefně rozdíl mezi taperingem a rekalibrací graficky zobrazil hlavní stratég banky Nordea Andreas Steno Larsen…

Zdroj: Twitter Andreas Steno Larsen
Zdroj: Twitter Andreas Steno Larsen

V případě ECB by to mohlo znamenat snížení dosavadního průměru měsíčních nákupů aktiv v rámci pandemického programu PEPP z 80 miliard euro. Nové měsíční tempo pak bude nějakou dobu udržovat, aby tak případné utažení podmínek financování nebylo příliš silné. Tato strategie vytvoří prostor pro vyhodnocení dopadů mutace delta, stejně tak i taperingu Fedu, který podle nás začne dříve a zároveň u něj existuje možnost efektu přelití dopadů na trhy mimo ty americké.

Následující graf zobrazuje vývoj průměrných měsíčních nákupů v rámci pandemického programu. Většina odhadů, kam spadá i pozorovatel ECB Frederik Ducrozet, od něhož jsme si graf vypůjčili, pracuje s poklesem na 70 až 60 miliard euro ve čtvrtém čtvrtletí. My nevylučujeme začátek až v prvním čtvrtletí příštího roku. Nadále platí, že nastavenou obálku PEPPu na 1,85 bilionech euro nemusí centrální banka plně využít.

Zdroj: Twitter Frederic Ducrozet
Zdroj: Twitter Frederik Ducrozet

Absence explicitní zmínky o brzké rekalibraci by mohla část trhu zklamat. To by znamenalo vyšší riziko slabšího eura a nižších tržních sazeb. ECB bude každopádně chtít zdůraznit očekávanou obnovu a mírně lepší výhled inflace pro letošek. Otázkou bude, zda se zlepšení projeví i ve zbytku horizontu měnové politiky, zejména u tempa růstu cen. V tomto případě pochybujeme. Inflace tak nadále zůstane daleko od cíle, což by mohl být jeden z důvodů, proč sáhnout po pozdější rekalibraci.

Velkým otazníkem bude v tomto směru „uspokojení“ jestřábí skupiny Rady guvernérů zdůrazňující, že PEPP je program dočasný, ne trvalý. Některé její členy před měnověpolitickými komentáři nezastavila ani mediální karanténa, viz včerejší slova guvernéra rakouské centrální banky Holzmanna o možné potřebě dřívější měnověpolitické normalizace, než bylo původně očekáváno…

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1821 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1791 do 1,1863 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,39 až 21,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter