ECB dnes po více než roce nezvýší úrokové sazby

Klíčové body

  • Všech 59 Bloombergem dotázaných analytiků očekává stabilitu sazeb na dnešním zasedání ECB.
  • Inflace v eurozóně klesla v září na hodnotu 4,3 % a došlo i k uklidnění situace okolo jádrové inflace. Stále platí, že ECB chce vyšší úrokové sazby držet po delší dobu.
  • Rizika jsou stále na straně slabšího eura proti dolaru. Probuzení německé ekonomiky by mohlo pomoci euru.
Zdroj: Depositphotos

Trhy očekávají, že Evropská centrální banka na dnešním měnověpolitickém zasedání poprvé po více než roce rozhodne o stabilitě úrokových sazeb. Zpravodajská agentura Bloomberg informovala, že všech 59 dotázaných analytiků očekává, že po deseti po sobě jdoucích navýšení úrokových sazeb zůstane dnes klíčová úroková sazba na úrovni 4 %. Pauza v navyšování úrokových sazeb přijde po zlepšení hlavních ukazatelů inflace a pozvolném zhoršování ekonomického výhledu eurozóny v druhé polovině letošního roku. Stále však platí, že zástupci centrální banky hovoří o udržení vyšších úrokových sazeb po delší dobu, aby byla inflace dlouhodobě navrácena k cíli.

Přestože trhy očekávají rozhodnutí o stabilitě sazeb na dnešním zasedání ECB, tak nelze do budoucna vyloučit další zpřísnění měnověpolitických podmínek. Jedním z rizik je i napjatá situace na Blízkém východě, která by mohla vést k problémům s dodávkami energetických komodit do Evropy a k růstu jejich ceny. V základním scénáři ale počítáme s tím, že do poloviny roku 2024 zůstane klíčová úroková sazba ECB na současné hladině 4 %. Přístup jednotlivých radních se ale přirozeně liší.

Vedle těch, kteří by preferovali stabilitu najdeme i ty, kteří by preferovali další růst sazeb a jejich dřívější pokles v budoucnu. Mezi radními jsou i tací, kteří jsou ochotní debatovat o případném snižování sazeb v první polovině dalšího roku. Jedná se především o zástupce zemí, kde se inflace rychleji vrací k cíli. Přísnější měnověpolitické podmínky totiž komplikují situaci okolo úvěrů a dalších forem financování z cizích zdrojů, což brzdí fungování firem a spotřebu domácností.

Vyšší úrokové sazby přirozeně dopadají i na trh a ovlivňují kondici evropské ekonomiky. Ze zprávy ECB je zřejmé, že banky v Evropě dále utahovaly úvěrové podmínky ve třetím čtvrtletí letošního roku. Dle některých zástupců ECB je transmise přísnější měnové politiky rychlejší, než se očekávalo. Předstihové indikátory dále ukazují na zpomalení ekonomiky ve službách i průmyslu. Na druhé straně ale vidíme zpomalení inflace na zářijovou hodnotu 4,3 % z dvouciferných hodnot, které byly k vidění ještě před rokem.

Dle měření indexu Ifo Business Climate došlo v říjnu ke zlepšení ekonomického sentimentu v největší ekonomice eurozóny. Ke zlepšení došlo i v oblasti očekávání německých manažerů pro další měsíce. Odpadla jistá míra skepse, která provázela Německou ekonomiku. Pokud budou tato očekávání naplněna a v Německu dojde k obratu, pak lze očekávat ulevení z tlaků na oslabení eura ve prospěch dolaru. Rizika jsou ale stále na straně silnějšího dolaru a nelze proto vyloučit další oslabování eura. Pohyby na měnovém páru EURUSD vytváří prostor pro vhodné načasování nákupu a prodeje obou měn.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0537 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0508 do 1,0622 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,20 do 23,54 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter