Včerejší rozhodnutí o evropských úrokových sazbách se neslo v duchu „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“. Evropská centrální banka dala na své jestřábí zástupce a zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů ve snaze zchladit inflaci. ECB zvýšila úroky podesáté v řadě, přičemž depozitní sazba se dostala na historické maximum. Jsme již na vrcholu, nebo by mohlo přijít ještě další zvýšení?
ECB včera zvýšila hlavní refinanční sazbu na 4,5 %, při konsensu na 4,25 %, a depozitní na 4 %. Dle prezidentky Lagardové je inflace vysoká příliš dlouho a její aktualizovaný výhled stále ukazuje hodnoty nad cílem. Proto bylo potřeba zakročit dalším zvýšením sazeb. Ne všichni členové Rady však byli pro tento krok. Někteří preferovali úrokovou pauzu. Dle doprovodného komentáře od ECB aktuální hodnoty výrazně přispějí k včasnému návratu inflace k 2% cíli. Z rétoriky soudíme, že jde o náznak možného vrcholu cyklu. Lagardová vrchol nepotvrdila ani nevyvrátila.
ECB zůstává znepokojena inflací, nejen tou momentální, ale i tou budoucí. Dle nejnovějších projekcí bude celková inflace v roce 2024 dosahovat 3,2 %, což stále nejsou slíbená 2 %. K této hodnotě bychom se měli přiblížit až v roce 2025. Prognózy ECB o jádrové inflaci byly revidovány mírně dolů, a to na 2,9 % v roce 2024 a 2,2 % v roce 2025. Ani hodnoty budoucí jádrové inflace nejsou dostatečně, a hlavně udržitelně, blízko k definovanému cíli cenové stability. ECB je pro tuto chvíli odhodlána ponechat sazby na stávajících úrovních a čekat, až se plně projeví v ekonomice.
Pokud se divíte, že se ECB se stále zvyšujícím vrcholem opakuje, odpověď je jednoduchá, a to cenová stabilita na úkor zpomalení ekonomiky. ECB má jako hlavní úkol cenovou stabilitu a tu eurozóna nezaznamenala téměř tři roky. Banka si tak nemohla dovolit luxus vyčkávání, zejména s ohledem na stále vysoký výhled inflace. To, že tento přístup bude mít vliv na zpomalení ekonomiky, je jasné. ECB si však nemůže dovolit nedělat nic, jelikož by to negativně ovlivnilo její kredibilitu.
Po čtvrtečním rozhodnutí Rady guvernérů ECB euro vůči dolaru oslabilo na tříměsíční minima, tedy swingové low. To lze spojit s přesvědčením trhu o dosažení vrcholu evropských sazeb v cyklu. Při odpolední newyorské seanci se cena dostala až k hodnotě 1,0635 EURUSD. V USA maloobchodní tržby v srpnu vzrostly z 0,5 % na 0,6 %, kdy očekávání bylo 0,2 %. Americký index cen výrobců v srpnu vzrostl z 0,3 % na 0,7 %, kdy očekávání bylo 0,4 %.
Fed a Bank of England jsou na programu příští týden. Domníváme se, že Fed sazby ponechá na stejné úrovni, i přesto, že jádrová inflace zrychlila v srpnu více, než se očekávalo. Co se týče Británie, ta rovněž stále válčí s vysokou inflací a je od svého cíle daleko. I tak guvernér Bank of England Bailey řekl, že jsou „mnohem blíž“ k vrcholu úrokového cyklu, naznačil však zářijové zvýšení sazeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0663 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0611 do 1,0711 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,74 do 23,10 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME