(Aktualizováno 12:49) Evropská centrální banka připravuje podrobný plán opatření ke svému červnovému jednání, včetně snížení sazeb a zpřístupnění úvěrů malým a středním podnikům (SME). Tvrdí to dle agentury Reuters pět nezávislých informovaných zdrojů. Ty se mimo jiné shodují, že na stole je také historicky první snížení depozitní sazby do záporného teritoria.
Snížení sazeb v červnu je „více méně hotová věc“, uvedl jeden ze zdrojů. Další dodává, že posun depozitní sazby do červených by snížilo směnný kurz eura, samotná ECB ale neodhaduje, v jakém měřítku by k tomu mohlo dojít.
Premiéra záporné depozitní sazby
Pravděpodobný je dle zdrojů pokles všech tří hlavních sazeb o 10 až 20 bazických bodů. Současná repo sazba je na historickém minimu 0,25 %, zatímco depozitní je na nule. Záporná depozitní sazba by v praxi znamenala, že komerční banky by ECB platily za ukládání svých „overnight“ depozit, tedy finančních prostředků na noc. To by teoreticky mělo vést k tomu, že by banky ve snaze ušetřit tento dodatečný náklad rozpouštěly své volné prostředky do úvěrů.
Guvernér ECB Mario Draghi minulý týden vcelku jasně naznačil pravděpodobný zásah po dalším zasedání Rady guvernérů, které proběhne 5. června, jeho podobu ale spojil s nejnovějšími makroekonomickými projekcemi. Co ECB trápí především, je silné euro a nízká inflace, která by se mohla dlouhodobě ustálit v „nebezpečné“ zóně pod 1 %. V eurozóně vzrostly minulý měsíc spotřebitelské ceny o 0,7 procenta, což je třetina 2% cílové hodnoty ECB. Aktuálně zveřejněný čtvrtletní průzkum agentury Bloomberg ukázal, že pro celé tři čtvrtiny dotázaných odborníků je riziko deflace důvodem k obavám.
ECB ponechala minulý týden sazby beze změny. Jejich snížení v květnovém vyjádření doporučila OECD. Dle zdrojů pracuje ECB také na plánu rozšíření LTRO, tedy dalším kole nabídky levných úvěrů. Alternativně k LTRO pak v úvahu přichází spuštění programu nákupu aktivy krytých cenných papírů (ABS). To by prakticky znamenalo, že ECB by nakupovala svázané balíky SME úvěrů. Ideou je, že jejich trh by se následně stal větším a likvidnějším, což by usnadnilo tok úvěrů malým a středním podnikům, tvořícím páteř ekonomiky eurozóny.
Na QE to zatím nevypadá
Kromě varianty snížení sazeb a posílení úvěrového trhu, je třetím scénářem pro případ zhoršení střednědobého inflačního výhledu široký program nákupu aktiv, tedy obdoba QE v USA. Tuto možnost připustil koncem dubna Draghi, následně ovšem naděje na případné spuštění QE v dohledné době chladil. QE tak zatím zůstává ve fázi zmínky.
Zprávu o vyšší otevřenosti německé centrální banky vůči podpůrným krokům ECB včera přinesla zahraniční média. Bundesbank, vytrvalý odpůrce nestandardní měnové stimulace, nabídla smířlivější postoj s tím, že otevřenost vůči opatřením, jako jsou pokles hlavní i depozitní sazby, dlouhodobé úvěry bankám a mimořádná opatření u bankovních úvěrů, podmínila snížením výhledu pro inflaci v červnové prognóze. V opozici nicméně Bundesbank zůstává vůči QE.