ECB nebude držet tempo s americkým Fedem

Zdroj: Depositphotos

Ekonomická situace eurozóny nadále vyžaduje vysoce akomodativní měnovou politiku. Evropská centrální banka proto rozhodla ponechat sazby na dosavadních úrovních, stejně tak i nákupy aktiv, ať už v rámci pandemického programu, tak i „klasického“ QE.

Rada guvernérů ECB rozhodla ponechat depozitní sazbu na -0,5 %, hlavní refinanční na 0 % a zápůjční na 0,25 %. Beze změn zůstává i program nákupů aktiv s měsíčním objemem 20 miliard euro a pandemický program, tzv. PEPP, s objemem 1,85 bilionu euro a očekávanou délkou trvání minimálně do března 2022. Tempo pandemických nákupů přitom zůstane nadále zvýšené, jak ECB rozhodla na březnovém zasedání, aby tak udržela příznivé podmínky financování.

Z hlediska vyhodnocení ekonomické situace jsou podle centrální banky patrná zlepšení, například v případě vakcinace. V krátkodobém horizontu však nadále přetrvávají rizika nakloněná směrem dolů, především ve spojení s možnými novými mutacemi viru. V rámci střednědobého jsou ale rizika vyrovnaná. Evropská centrální banka proto nadále spatřuje potřebu zvýšeného tempa nákupů programu PEPP, přičemž možnost jeho snížení nebyla dle Lagardeové vůbec diskutována, jelikož by to bylo předčasné. Zároveň upozornila, že ti, kteří sledují data o těchto nákupech, by se měli zaměřovat nikoli na týdenní čísla, ale na ta měsíční, která mnohem lépe ukazují trend.

Lagardeová také zdůraznila, že podobně jako Fed je ECB vázána výsledky své politiky, nikoli načasováním, zejména v souvislosti s tempem nákupů aktiv v rámci pandemického programu. Výhledově se ale potvrzuje, že ECB nebude s americkou centrální bankou držet krok. Podmínky financování jsou sice stabilní, inflační prognóza však nadále ukazuje, že se evropská měnová autorita bude potýkat s tempem růstu cen pod nastaveným cílem.

Dubnové zasedání tak žádné změny nepřineslo. Mnohem zajímavější bude to červnové, kdy bude představena aktualizovaná prognóza. Zásadní téma bude případné snížení tempa nákupů aktiv programu PEPP v návaznosti na možnost pozitivnějšího výhledu evropské ekonomiky vycházejícího například z rychlejšího tempa vakcinace. To by mohlo představovat podporu pro euro, které podle nás má prostor po zpevnění ve druhé polovině roku s hranicí rezistence na 1,2500 EURUSD.

 

Newsletter