ECB překvapila. Euro proti dolaru ale neposiluje

Klíčové body

  • ECB překvapila trhy rozhodnutím o navýšení úrokových sazeb o 50 bodů. Trhy očekávaly 25.
  • Spolu s navýšením sazeb byl schválen nový antifragmentační instrument TPI.
  • Euro proti dolaru po zveřejnění rozhodnutí mírně posílilo proti dolaru. Většinu zisků však umazalo. Důvodem je horší makroekonomický výhled.
Zdroj: Depositphotos

Rada Evropské centrální banky ve čtvrtek rozhodla v souladu se svým mandátem udržovat cenovou stabilitu, která je určena 2% inflačním cílem na střednědobém horizontu, o navýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Trhy přitom očekávaly na základě vyjádření zástupců ECB a dlouhotrvající opatrnosti rady navýšení pouze o 25 bodů. První zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB za více než dekádu, a to rovnou o 50 bodů, dostalo depozitní sazbu na hodnotu 0 %. Na zasedání byl také schválen program na boj s rizikem fragmentace evropských finančních trhů s názvem Transmision Protection Instrument (TPI).

Rada ECB byla už několik měsíců pod tlakem, kdy na vysokou míru inflace reagovala řada větších i menších centrálních bank po světě zvyšováním svých sazeb. ECB dlouho vyčkávala. Na čtvrtečním zasedání ale rada zhodnotila, že navýšení sazeb je již na místě. Tedy pokud nechtěla ECB čelit stále se zhoršující výchozí pozici pro boj s inflací. Navýšení o 50 bazických bodů bylo pro trhy překvapením. Obchodníci věřili, že rada navýšení sazeb doručí. Očekával se však o něco opatrnější a pro ECB typický přístup a sice navýšení o 25 bodů.

Rozhodnutí padlo na základě materiálů, dat a dalších podkladů, které se věnují zhodnocení inflace a inflačních rizik. Významnou roli hrálo v rozhodování rady ECB také schválení tzv. antifragmentačního nástroje TPI, který bude pomocí nákupů aktiv fragmentací ohrožených zemí zajišťovat hladší průběh transmise měnové politiky v eurozóně. Mezi ohrožené země už dlouhodobě patří Itálie, kterou vedle nepříznivé ekonomické situace a vysokého zadlužení trápí také současná politická krize.

Prezidentka Lagardeová zdůraznila, že všechna další rozhodnutí rady budou vycházet z výsledků datového měření vývoje situace okolo inflace v eurozóně. Na základě současného vývoje a výsledků měření je zřejmé, že další kroky směrem k normalizaci měnové politiky budou následovat. Oslabení eura mohlo být dalším, sice méně významným, dílčím faktorem, který utvrdil radu ECB v potřebě prudšího zvýšení sazeb.

I přes mírné uklidnění situace v Evropě po znovuspuštění dodávek plynu skrze plynovod Nord Stream 1 vyznívají současná rizika spíše v neprospěch eura a měn regionu. Euro ani přes pozitivní překvapení v podobě vyššího než očekávaného navýšení sazeb ze strany ECB proti dolaru výrazně neposilovalo a drží se stále relativně blízko hranici parity. Euro sice po oznámení rozhodnutí ECB mírně posílilo, ale krátce na to umazalo většinu svých zisků proti dolaru.

V současné turbulentní situaci, jak jsme informovali na středečním webináři, je pro vývoj kurzu jednotlivých měn o něco důležitější výhled kondice ekonomiky. Eurozóna a další země Evropy a jejich měny jsou tak více negativně ovlivněny válkou na Ukrajině a jejími dopady, než například USA a dolar. Výjimkou je švýcarský frank, který těží mimo jiné z vhodného energetického mixu Švýcarska.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0208 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0131 do 1,0266 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,84 do 24,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter