ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

(Doplněno 14:54) Evropská centrální banka ve 13:45 překvapila trhy, když snížila sazby, ačkoli se v tomto směru žádná změna nečekala. Hlavní úroková sazba klesá o 10 bazických bodů na 0,05 %, hlouběji do záporu míří sazba depozitní a to z -0,1 % na -0,2 %. Do třetice, o desetinu procenta klesla i sazba zápůjční a to na 0,3 %.

Hned v úvodu následné tiskové konference zahájené ve 14:30 šéf ECB Mario Draghi oznámil rozhodnutí o zahájení nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) a zajištěných dluhopisů. Ke spuštění programu by mělo dojít v říjnu. Draghi uvedl, že dnešní rozhodnutí, zaměřené na uvolnění úvěrového trhu, nebylo jednomyslné. Objem prostředků vyčleněných na program nespecifikoval. „Dosáhli jsme spodní hranice,“ uvedl Draghi k dnešnímu snížení sazeb.

Evropská měna reagovala v úvodu tiskové konference dalším poklesem vůči dolaru, po dosažení nejnižší úrovně od července loňského roku v návaznosti na pokles sazeb eurodolar krátce propadl z 1,3020 až k 1,3000. Evropské burzy si připisují zisky, Euro Stoxx +1,5 %, německý DAX +0,8 %.

Oznámení o zásadním uvolňování měnové politiky v podobě bezprecedentního nákupu aktiv potvrzuje dnešní zprávu citující zdroje Reuters. Agentura krátce před měnově-politickým rozhodnutím informovala, že šéf ECB by měl již dnes oznámit spuštění nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) a zajištěných dluhopisů v celkovém objemu až 500 miliard eur. 

Reuters: ECB má na stole kryté odkupy aktiv, Draghi je asi představí

Euforii trhů spustil Draghi na konferenci v Jackson Hole, kde před dvěma týdny zmínil připravenost dál jednat a pokračující přípravy na program nákupů aktiv. Jedná se o další krok po spuštění programu TLTRO, resp. dodávek levné likvidity do bankovního sektoru. Podle Draghiho by kombinace úvěrů bankám a nákupů aktiv měla mít značný účinek v podobě posílení finančního zdraví bankovního sektoru a posílení úvěrové aktivity. Šéf ECB nicméně zopakoval formulku, že v případě potřeby je centrální banka připravena nekonvenční podpůrná opatření zesílit a její členové jsou v tomto přístupu jednotní.

Co se týče diskutovaného kvantitativního uvolňování ve smyslu nákupů vládních dluhopisů po vzoru Fedu, Draghi uvedl, že QE bylo dnes diskutováno a někteří členové měnového výboru se vyslovovali pro razantnější než právě oznámená opatření.

Eurozónu trápí dlouhodobě nízká inflace, která je téměř na 5letém dně. Index spotřebitelských cen v regionu v srpnu rostl pouze 0,3% tempem, o desetinu procenta slabším oproti červenci. Míra inflace dlouhodobě s výrazným odstupem zaostává za cílem ECB na úrovni 2 %.

Draghi oznámil snížení odhadu pro míru inflace v eurozóně pro letošní rok na 0,6 % (dříve 0,7 %). Prognózu pro 2015 a 2016 na úrovni 1,1 % a 1,4 % ECB ponechala.

ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

Čas na objednávky u ECB. Italské banky by rády 27 miliard eur

Šéf Deutsche Bank krotí nadšení: ECB může střílet už jen slepými

Newsletter