Dnes začíná první den dubnového zasedání Evropské centrální banky. Není tomu tak dávno, co trhy pro tento měsíc očekávaly stabilitu sazeb. Dnes s téměř stoprocentní jistotou pracují se scénářem snížení úroků o čtvrt procentního bodu. Důvodem přehodnocení nebyla jen nad očekávání mírnější inflační čísla, ale především nejistota spojená s Trumpovou agresivní celní politikou.
Evropská ekonomika čelí zvýšeným rizikům slabšího ekonomického růstu. Hlavním důvodem je hrozba obchodní války s USA, která, pokud by došlo na plošná cla a odvetná opatření, by mohla starý kontinent dohnat až k recesi. První náznaky nejistoty vidíme v evropském bankovním sektoru, kde podle posledního průzkumu ECB dochází ke zpřísňování podmínek poskytování úvěrů firmám. Samy firmy pod vahou nejistot přehodnocují své plány. V případě eskalace obchodních sporů budou méně investovat i méně najímat. Oba příklady jsou rizikem slabšího ekonomického výkonu, který letos nemusí dosáhnut ani jednoho procenta.
V takovém prostředí se nelze divit, že trhy očekávají rychlejší pokles sazeb, než tomu bylo před celními válkami. Úroky by se letos měly dle tržního výhledu posunout z aktuálních 2,5 % na 1,75 % na konci roku. Pokud by došlo k materializaci všech rizik slabšího růstu, pokles sazeb by mohl být ještě větší.
V tomto ohledu bude trh pečlivě sledovat doprovodnou rétoriku guvernérky ECB Lagardeové. Ta by měla klást důraz právě na rizika růstu působící protiinflačním směrem. Stejné dopady má i pokles cen komodit, včetně ropy, a výrazně silnější kurz eura. Nominální eurový index vztažený vůči největší obchodním partnerům eurozóny v posledních dnech zpevnil na nejsilnější hodnoty od vzniku eurového bloku.

Případná holubičí rétorika guvernérky Lagardeové by mohla donutit kurz eura odevzdat malou část nabraných zisků. Obáváme se však, že centrální bankéřka nedoručí nic, co by výrazně předčilo aktuální tržní výhled. Kurz eura proti dolaru je pohledem valuačních modelů překoupený, což je primárně dílem oslabující dolarové strany. Od ní velkou změnu v brzké době nečekejme. Zejména, pokud přetrvá obava ze ztráty americké výjimečnosti, včetně role dolaru jako hlavní rezervní měny a bezpečného přístavu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1354 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1264 do 1,1412 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,01 až 25,16 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,24 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo