ECB utahovala. V září může nastat úroková pauza

Klíčové body

  • ECB zvýšila sazby o 25 bazických bodů dle očekávání.
  • Trhy reagovaly oslabením eura vůči dolaru, středový kurz se dostal po 1,1000 EURUSD.
  • Koruna se včera obchodovala v rozmezí 24,00 až 24,07 EURCZK.
Zdroj Depositphots

Stejně jako ve středu Fed, tak i ECB včera odpoledne utáhla ekonomiku o 25 bazických bodů. Trhy si tento krok i s doprovodným komentářem prezidentky ECB Christine Lagarde nevyložily jako dostatečně jestřábí. To se projevilo oslabení eura pod 1,1100 EURUSD, přestože v dopoledních hodinách byl trend opačný ku prospěchu evropské společné měny. Koruna se včera obchodovala lehce nad úrovní 24,00 EURCZK, žádného výraznějšího pohybu jsme se nedočkali.

Evropská centrální banka včera zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Žádné překvapení se nekonalo, úroková pauza nebyla na pořadu dne. Magnituda utažení ekonomiky bylo shodná s tou středeční americkou. Nicméně velkým rozdílem zůstává fakt, že za Atlantikem jsou se svojí 3% meziroční cenovou hladinou v boji proti inflaci přeci jen napřed před Evropou. V tuto chvíli trhy zhruba s 80% pravděpodobností zaceňují, že v září Fed sazby už zvyšovat nebude. Na druhou stranu je mnohem méně pravděpodobné, že by práce ECB skončila. I přestože očekáváme v září další utažení ekonomiky, prezidentka ECB Lagarde připustila možnost ponechání sazeb na podzim na stávající úrovni.

Právě komentář Lagarde nepůsobil natolik jestřábím dojmem, jak bychom asi očekávali. Přestože prezidentka ECB upozornila, že potenciální úroková pauza v září by netrvala příliš dlouho, trhy si tento výrok vyložily docela holubičeji. Důkazem je posun euriborové výnosové křivky směrem dolů. Také zdůraznění, že ekonomický výhled v Evropě není nejlepší, může naznačovat menší ochotu zvyšovat v budoucnu sazby. Na druhou stranu Lagarde naprosto vyloučila snižování sazeb. Zároveň znovu zdůraznila, že boj proti inflaci není u konce a mluvila o hrozbě inflačních tlaků způsobené rostoucími cenami potravin a energií. Svou roli v tomto aspektu může hrát i odstoupení Ruska od obilné dohody.

Koruna je v posledních dnech v mírném zisku. Včera koketovala s hranicí 24,00 EURCZK, ale pod tuto psychologicky silnou hranici se nedostala. Po oslabení tuzemské měny z minulého týdne, kdy se tento měnový pár obchodoval v jednu chvíli nad 24,18 EURCZK, což je nejsilnější hodnota od ledna, přišla očekávaná korekce. Na ziskovější korunové úrovně jsme se dostali i kvůli komentářům členů bankovní rady, dle kterých je letošní snižován českých sazeb nepravděpodobné, ale také i kvůli slabšímu dolaru. Z dlouhodobého hlediska jsou stále očekávatelná rizika oslabování naší měny. Velkou roli zde hraje stále snižující se úrokový diferenciál mezi eurem a korunou i dolarem a korunou.

Ještě výraznější kurzové pohyby nás včera čekaly u již zelených bankovek. Přestože se dolar ve středu obchodoval nad 21,84 USDCZK, během včerejšího dne postupně oslabil až ke 21,55 USDCZK, v porovnání s eurem nad 1,1140 EURUSD. Slabší dolar vycházel ze středečního měnověpolitckého zasedání Fedu. Přestože americký centrální bankovní systém ve středu utáhnul ekonomiku podle očekávání a Powellův doprovodný komentář byl bezpochyby jestřábí, trhy nyní počítají, že USA je na svém vrcholu úrokových sazeb, což právě vedlo ke slabšímu dolaru.

Odpoledne však přišel obrat, který umazal dolarové ztráty. Katalyzátorem bylo výše zmíněné rozhodnutí ECB ohledně sazeb a doprovodný komentář Christine Lagarde, které trh nevnímal jako dostatečně jestřábí. Evropská společné měna se vůči americké měně dostala pod 1,1000 EURUSD, dolar posílil o více než 1,5 %. Zelené bankovky se tudíž dostaly zpět nad 21,85 USDCZK. Za zmínku také stojí včerejší zveřejnění předběžného růstu amerického HDP za druhý kvartál tohoto roku. Dle této statistiky růst HDP mezikvartálně vzrostl z 2 % na 2,4 %, přestože byl očekáván mírný pokles na 1,8 %. Tato optimistická čísla určitě podpořila silnější dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1092 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0924 do 1,1180 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,03 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,96 až 24,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,83 do 22,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter