Evropská centrální banka na zasedání ve čtvrtek 12.9. snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Bankovní rada byla při hlasování o druhém snížení sazeb v letošním roce jednomyslná. Reagovala tak na pokles inflace k inflačnímu cíli a na pozvolné zpomalování ekonomiky, kde prognózy ukazují na riziko stagnace. Snižování úrokových sazeb nás nyní čeká i u dalších velkých centrálních bank. Na řadě je podle všeho americký Fed, který by měl začít se snižováním úrokových sazeb v dalším týdnu. Z pohledu kurzů se jedná o zajímavou situaci, protože každé (ne)naplnění tržních očekávání v této oblasti bude mít vliv na další vývoj kurzu.
Prezidentka ECB Christine Lagarde je toho názoru, že současný vývoj dat z ekonomiky eurozóny dodává důvěru, že inflace je skutečně na cestě k cíli. V srpnu zpomalila inflace v eurozóně na 2,2 % z červencových 2,6 %, což je minimum za tři roky. Mzdové inflační tlaky mírně ustupují a ekonomická aktivita je utlumená, což se projevuje v nižší spotřebě a investicích. Zároveň vidíme déle trvající zpomalení největší ekonomiky eurozóny – Německa.
Problémy ale můžeme vidět i u průmyslu Itálie a dalších evropských zemí, což reflektuje i revize očekávaného růstu ekonomiky směrem dolů v dalších třech letech. Přestože hlavním cílem a mandátem ECB je cenová stabilita, tak nemůže být slepá k vývoji ekonomiky. Vyšší sazby tlumí ekonomickou aktivitu.
Záznam online komentáře k zasedání ECB, kterého se ve spolupráci se společností XTB účastnil šefredaktor Roklen24 Jan Berka
Kvůli rizikům vývoje inflace se nechtěla prezidenta Lagarde zavázat k dalšímu vývoji úrokových sazeb v letošním roce. K dalšímu snížení na říjnovém zasedání se vyjádřila ve stylu, že se jedná o příliš krátké časové období a opět zdůraznila, že rozhodnutí bude postaveno na datech. Je otázkou, jaká data by měla v dalším měsíci přijít, aby převážila misky vah na jednu či na druhou stranu. Trhy v současné chvíli vnímají pravděpodobnost dalšího snížení sazeb v říjnu okolo 20 % oproti zhruba 40% pravděpodobnosti ještě v minulém týdnu.
Zároveň máme pocit, že trhy očekávané možná až příliš výrazné snížení sazeb v USA v letošním roce. Pokud toto nebude naplněno, tak dolar do konce roku zřejmě posílí. Indikátory ukazují, že by v USA mělo dojít k poklesu sazeb v letošním roce o 110 bodů a více. Je proto k zamyšlení, jaké tempo poklesu úrokových sazeb Fed nasadí. Pro snížení o více než jeden procentní bod by bylo třeba, aby alespoň na jednom zasedání došlo k poklesu alespoň o 50 bodů oproti „standardnímu“ poklesu 25 bodů.
Trajektorie úrokových sazeb a kondice ekonomiky v obou regionech bude mít zásadní vliv na vývoj kurzu na měnovém páru EURUSD, kde se přikláním spíše k posílení dolaru do konce roku z důvodu lepší ekonomické kondice a také zřejmě nižšího než očekávaného uvolnění americké měnové politiky. Oslabení eura proti dolaru bude mít dopad i na kurz koruny, který by se měl držet na slabších hodnotách a případně mírně oslabit. Ve hře je ale stále spousta faktorů, které mohou tento vývoj byť jen krátkodobě obrátit, a proto se vyplatí vývoj na trzích sledovat pro všechny, kdo plánují směnu cizích měn.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1082 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,028 do 1,1102 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,14 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,08 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,56 do 22,79 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo