Evropská centrální banka (ECB) se chystá na červencové zasedání s opatrným přístupem a bez zásadních změn v nastavení měnové politiky. Navzdory dosavadnímu cyklu snižování úrokových sazeb, který začal v červnu 2024, nyní převažuje názor, že banka na červencovém zasedání sazby ponechá beze změny a své další kroky bude řídit především vývojem makroekonomických dat. Mezi hlavní témata patří přetrvávající nejistoty v oblasti globálního obchodu, posilující euro a zpomalující inflace v eurozóně.
Podle Jany Steckerové, analytičky Komerční banky, si ECB aktuálně může dovolit krátkou pauzu díky dosažení inflačního cíle. „Nejistota spojená s obchodními válkami je nyní příliš vysoká, navíc se inflace nachází na cíli centrální banky, takže si může pauzu dovolit i z tohoto titulu,“ uvedla. Dodává však, že pokud Evropská unie nepřijde s odvetnými cly, ECB by mohla již v září znovu sazby snižovat.
Podobný výhled má i Petr Lajsek z Purple Trading. Zatímco červencové zasedání podle něj zásadní změny nepřinese, klíčové bude sledovat reakci ECB na hrozící celní válku s USA. „Do konce roku očekávám již jen jedno snížení úrokových sazeb. Asi jen tuhá celní válka s USA by ECB přiměla k vícenásobnému snížení sazeb do konce roku,“ upozorňuje. Zároveň dodává, že „velmi silné euro komplikuje situaci exportérům – uvidíme, zda se nad tím ECB již nyní pozastaví.“
Michal Skořepa, analytik České spořitelny, předpokládá, že „v červenci ECB sazby nezmění“. Očekává však, že na zářijovém zasedání bude Rada guvernérů váhat. „Pravděpodobnost dalšího snížení sazeb a jejich stabilizace vnímáme v tuto chvíli jako rovnocenné,“ dodává. Podle něj klíčovou roli sehraje vývoj obchodních vztahů mezi EU a USA.
Jan Berka, hlavní ekonom Portu, upozorňuje na rostoucí vliv měnového kurzu v rozhodování ECB. „Silnější euro představuje protiinflační faktor a jeho význam při rozhodování o sazbách letos vzrostl,“ uvádí. Podle něj může mít rychlé posilování měny značný dopad na cenový vývoj: „Nejde pouze o samotnou hodnotu kurzu, ale především o rychlost, s jakou jsme se k ní přiblížili.“
Pavel Peterka, hlavní ekonom XTB, shrnuje očekávání trhu: „Nepředpokládám, že by měnové páry s eurem nebo evropské akcie nějak zásadně reagovaly na rozhodnutí o stabilitě sazeb – protože je široce očekáváno.“ ECB bude podle něj opatrná i ve vyjadřování: „Bude se snažit říct co možná nejméně – rétorika bude spíše holubičí s důrazem na nejistoty a potřebu sledování dat.“
ECB tak zůstává v módu vyčkávání. O případném pokračování cyklu snižování sazeb může rozhodnout až zářijové zasedání, kdy bude k dispozici nová sada dat i ekonomických projekcí. Trhy mezitím zůstávají citlivé na jakýkoli náznak změny rétoriky, zejména v kontextu globálních rizik a vývoje měnového kurzu.