Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Euro profitovalo z rostoucích výnosů, které podpořila zpráva o dodatečné dodávce vakcíny Pfizer, vliv měly i výhledy bank Goldman Sachs a City sázející na vyšší evropské tržní sazby. České výnosy v závěru minulého týdne klesly, včera část poklesu smazaly. Koruna se drží nad hranicí 25,90 za euro.

EK přezkoumá nové zdanění velkých bank v Polsku

Evropská komise požádala polské úřady o informace k dani, kterou Polsko v únoru uvalilo na největší banky. Komise hodlá přezkoumat, zda je tento krok v souladu s pravidly Evropské unie pro hospodářskou soutěž. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), která zvítězila v loňských parlamentních volbách, v únoru zavedla novou daň na banky, jejichž aktiva přesahují čtyři miliardy zlotých (25 miliard Kč). Strana slibuje, že zvýší sociální výdaje na úkor velkých podniků.

Zavedení nové daně zvyšuje tlak na hospodaření polského bankovního sektoru, který je z větší části v rukou zahraničních vlastníků. Loni se úhrnný zisk polských bank snížil o 29 procent, mimo jiné kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám.

Newsletter