Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ekonomika sdílení (postele). Airbnb míří do Afriky

Mnozí z vás již mají zřejmě s tímto start-upem svou zkušenost. Aplikace Airbnb vznikla před sedmi lety v americkém Silicon Valley a podle posledních ocenění má již hodnotu 24 miliard dolarů. Přestože provozovatel této služby přímo žádnou nemovitost nevlastní a pouze propojuje nabídku s poptávkou – tedy majitele nemovitostí a zájemce o krátkodobý pronájem, a to ve 190 zemích světa. Nyní se společnost chystá naplno prorazit na druhém nejlidnatějším kontinentu.

Airbnb je „pouhou“ platformou – podobně jako „profláklejší“ aplikace Uber, která spojuje taxikáře se zájemci o jízdu, ale žádné vozy nevlastní. Obě firmy spadají do kolonky zv. venture capital (které shání kapitál od investorů v rané fázi vývoje). A odhadované ocenění Airbnb narůstá rychle – z částky 10 miliard dolaru v loňském dubnu na 24 mld. dolarů podle zprávy Bloomberg z minulého měsíce, podle níž měla společnost navýšit kapitál o další miliardu dolarů. Airbnb se tak řadí mezi nejhodnotnější soukromé firmy světa, spolu s čínskou Xiaomi nebo právě dobře známou Uber Technologies.

Přichází další revoluce. Už se třesete?

Tržby Airbnb rostou rychle – z 250 mil. dolarů v roce 2013 na firmou odhadovaných 900 mil. dolarů pro letošní rok. Společnost navíc neváhá využít potenciálu dalšího trhu a včera oznámila chystaný plán pro region jižní Afriky. Expanzi má vést bývalý šéf zahraničních aktivit Facebooku Nicola D’Elia. V plánu je otevřít v afrických městech pobočky společnosti a také uvést službu „záruky pro hostitele“, která by majiteli nemovitosti v případě jejího poškození zajistila odškodnění až do výše 1 milionu amerických dolarů.

Sázka na jistotu?

Vstup na jihoafrický trh společnosti usnadní fakt, že pojem Airbnb zdaleka není pro Afričany neznámý, ačkoli firma na trhu zatím fyzicky přítomna není. Možnost krátkodobého pronájmu nabízí v regionu již na 9.400 domácností, přičemž nepřekvapí, že v nabídce vedou Kapské město a Johannesburg. Vyjednávání s tamními úřady o vstupu na trh by tak mohla být o to jednodušší. Potenciál trhu je nepochybný – nabídka bytů, studií či pokojů k pronájmu zde podle společnosti roste 138procentním tempem za rok a počet turistů využívajících služby o téměř dvojnásobných 257 procent. „Afrika je neuvěřitelně exotická destinace a tato forma umožňuje ji poznávat okem místního obyvatele,“ říká vcelku výstižně výkonný šéf Airbnb Brian Chesky.

Pohostinství (Airbnb) či doprava (Uber) se stávají centrálními odvětvími venture capital financování. Zastupují kategorii tzv. sdílené ekonomiky (sharing economy) založené na konceptu vzájemného pronajímání, výměně nebo půjčování produktů. Někteří tento systém definují jako opak vlastnictví – lidé nebo organizace vzájemně sdílejí své zdroje či služby. Pronájmem si jedna strana přivydělá a druhá ušetří. Princip sdílení není nic nového pod sluncem, s prudkým rozvojem technologií se ale stal nepoměrně jednodušším.

Nejžhavější evropské start-upy

Ekonomika sdílení über alles. Co na to Uber?

Newsletter