Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Ekonomika USA letos vůbec neklesla. Vláda „vykřesala“ růst

Kouzlo revize se ukázalo znovu. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí roku zrychlila ke slušnému růstu, a to poté, co v předchozích třech měsících roku nezeslábla, jak dokládaly předchozí údaje, ale naopak rostla. Dnešní slibnější údaje jsou střelivem v arzenálu zastánců brzkého zvýšení sazeb, dolar k euru posiluje o zhruba 0,3 % pod 1,0950.

A nyní ke konkrétním číslům. Hrubý domácí produkt největší ekonomiky světa ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,3 % – to je rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Výrazně k lepšímu je navíc upraven údaj za první čtvrtletí a původně zaznamenaný pokles o 0,2 % byl dnes přemazán růstem o 0,6 %. Vládní statistici mimo jiné poupravili sezónní očištění některých komponentů HDP, čímž zareagovali na předchozí kritiku některých ekonomů o nepřesnosti zveřejňovaných údajů.

Američané otevřeli peněženky. Výdaje rostou nejvíc za šest let

Ačkoli oznámené tempo hospodářského růstu za 2Q zaostalo o 0,2 procentního bodu za průměrným očekáváním ekonomů, detailnější pohled ukazuje na silnější fundamenty. Zásadní je růst spotřeby domácností, která pokrývá více než dvě třetiny výkonu americké ekonomiky. Spotřebitelské výdaje, které kompenzovaly slabší výdaje firem, zrychlily na 2,9 % z 1,8 % v předchozím čtvrtletí (horší revize z původních 2,1 %) a překonaly očekávaný růst o 0,2 procentního  bodu. Míra úspor se snížila z 5,2 na 4,8 procenta. Ekonomiku ve druhém čtvrtletí podpořil také trh s bydlením v lepší kondici, vývoz i veřejné výdaje. Naopak, brzdou zůstává energetický sektor, kde firmy jako Schlumberger a Halliburton v reakci na propad ropných cen výrazně osekávají výdaje.

Indicie Fedu pro růst sazeb: září je stále ve hře

Centrální banka Fed včera oznámila, že trh práce i bydlení se nadále zlepšily, čímž potvrdila blížící se datum zvýšení úrokových sazeb – prvního za více než devět let. Slabší vývoj Fed pozoruje v případě růstu inflace k 2procentnímu měnovému cíli, což je jedna z podmínek ospravedlňujících růst sazeb.

Newsletter