Ekonomika zůstává mimo deflaci, ČNB ale bude dál ve střehu

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 0,2 procenta, v předchozích třech měsících byla inflace o desetinu bodu nižší. Tempo růstu ovlivnilo hlavně zdražení alkoholu a tabáku. Proti únoru se ceny zvýšily o 0,1 procenta, a to kvůli vyšším cenám pohonných hmot. Analytici očekávali inflaci vyšší – meziměsíčně +0,2 % a meziročně +0,3 %.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle doprava ovlivnily ceny pohonných hmot, které po čtyřech měsících výrazného poklesu v březnu vzrostly o 4,4 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák se zvýšily ceny tabákových výrobků o 2,2 %. Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v březnu působil pokles cen v oddíle rekreace a kultura v důsledku snížení cen dovolených s komplexními službami o 4,7 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 %, zatímco ceny služeb klesly o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 0,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v předcházejících třech měsících. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se ceny tabákových výrobků zvýšily o 8,4 % (v únoru o 6,1 %). V oddíle doprava došlo ke snížení cenového poklesu vlivem zmírnění poklesu cen pohonných hmot v březnu na -12,7 % z -17,1 % v únoru. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb byly vyšší o 0,7 %. 

ČNB zůstane ve střehu…

„Tuzemská ekonomika se i v březnu vyhnula zabřednutí do deflačního pásma. Propad cen ropy a energií se nakonec neprojevuje tak citelným způsobem, jak se na přelomu roku začasté očekávalo. Mírná inflace by měla charakterizovat i nadcházející měsíce. To ale neznamená, že Česká národní banka vypustí ze svých měnověpolitických vyjádření možnost dalšího zásahu v podobě posunutí kursového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

„Možnost zesílení škodlivých deflačních tlaků – takových, které by byly již oslabovaly domácí poptávku, eventuálně nepřípadně brzdily růst reálných mezd – totiž stále neodezněla. Současná nízká inflace se ale zatím nepromítá do celkové úrovně poptávky, neboť například maloobchodní tržby rostou nejrychleji od roku 2008. ČNB proto zatím nemá žádný silný důvod posun hladiny závazku opravdu realizovat,“ dodal Kovanda.

Newsletter