El-Erian: Fed odejde jako hrdina nebo sklesle. Rozhodne politika

Americká ekonomika stojí na rozcestí. Jakým směrem se vydá, rozhodne o tom, zda Fed bude oslavován jako hrdina, nebo odejde se staženým ocasem. V rozhovoru pro National Public Radio to řekl bývalý šéf největšího dluhopisového fondu světa PIMCO, Mohamed El-Erian.

Podle El-Eriana je nad slunce jasné, že Kongres selhal při prosazení reforem, které jsou pro americkou ekonomiku nezbytné: trhu práce, daní, vládních výdajů na infrastrukturu i oblasti imigrace. Zatímco Kongres stál bokem, Fed dle El-Eriana přijal zodpovědnost a konal.

„Problém je, že Fed má v rukou nástroje až druhé či třetí volby, dostatečně dobré pouze na to, aby udržel pohromadě systém a koupil čas politikům, aby konat začali,“ řekl investor. Na politicích teď podle El-Eriana je, zda Fed bude vítězem, přinásí slova El-Eriana server MarketWatch.

„Pokud politici reformy prosadí, Fed zvítězí, pokud bude politika nadále stát stranou a mimo zodpovědnost, prožijeme tvrdé a neočekávané dopady experimentu měnové politiky,“ varoval El-Erian. Šanci, zda tak nebo tak, vidí zhruba padesát na padesát.

Newsletter