El-Erian: Nová krize 2017? Pravděpodobnost tu je

Krize a propad amerických trhů je oblíbeným tématem posledních měsíců. Po korekci z přelomu srpna a září se debaty ještě více zintenzivnily. Nervozita ohledně vývoje čínských trhů byla vystřídána americkým Federálním rezervním systémem a jeho očekávaným (ne)zvýšením úrokových sazeb.

K otázce propadu trhů a možné následné krize se vyjádřil i bývalý investiční ředitel společnosti Pimco a současný ekonomický poradce pojišťovny Allianz, Mohamed El-Erian. Ten ve svém poslední rozhovoru pro server CNBC jasně řekl, že pravděpodobnost krize v roce 2017 vidí v rozmezí zhruba 25 až 30 %.

„Cesta trhů, po které momentálně kráčíme, se pomalu blíží ke konci. Už nemůžeme spoléhat na centrální banky, stejně jako ony nemohou být do nekonečna jedinými hráči na trhu,“ řekl El-Erian. „Do roku 2017 bude jasné, jakou další cestou se dále vydáme,“ dodal.

Obnova americké ekonomika by dle představy experta měla pokračovat i nadále, avšak svým vlastním způsobem. Co zůstává je fakt, že možné překážky dalšího růstu, jako je například dění v Číně, budou i nadále působit jako silné brzdící faktory. Z toho důvodu vidí El-Erian letošní růstové vyhlídky Spojených států v rozmezí 2 až 2,5 %. Na volatilitu trhů by měl tedy kromě zahraničního vývoje působit i samotný Fed a jeho rozhodnutí o úrokové politice.

„Lidé zapomínají, jak moc jsme vystaveni finanční nestabilitě nejen z hlediska vývoje zbytku světa,“ sdělil ekonom. Jeho slova v tomto případě narážela na srpnový vrchol tzv. indexu strachu VIX, měřícího volatilitu trhů, který přišel souběžně s propadem akcií na minima letošního roku. S tím, jak se americká centrální banka jeví jako připravená zvýšit své sazby, bude se budoucí vývoj nést především ve znamení divergence měnových politik. Potvrzuje to nejen nedávná konference ECB, ale i další osekání sazeb Čínské lidové banky.

„Nemyslím si, že je možné před sebou hrnout „novou normu“ posledních let,“ řekl ekonom. Onou „novou normou“ je dle El-Eriana prostředí po roce 2009, kdy jsme svědky minimálního ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a v neposlední řadě i značné spousty problémů s veřejnými dluhy.

Na otázku ohledně budoucího chování americké centrální banky použil ekonom přirovnání k silničnímu semaforu. Světové dění společně s vývojem americké ekonomiky je jasným „žlutým světlem“. Fed si je toho vědom, a proto zvolil způsob vyjadřování, které by udrželo prosincový termín zasedání měnového výboru stále ve hře.

 

Newsletter