Elitní desítce FinTech firem vládne čínský drak

Světu FinTech jednoznačně dominují čínské firmy. V žebříčku TOP 100 FinTech inovativních firem za loňský rok, který sestavily společnosti H2 Ventures a KPMG Fintech, patří do první pětky hned čtyři čínské. První místo patří společnosti Ant Finacial, která patří pod obří internetový obchod Alibaba. Do první desítky se pak dostala ještě další firma z Říše středu. V elitní desítce jsou také firmy ze Spojených států, Spojeného království a Německa.

Globální konkurence ve FinTech přitom slušně roste. V loňském roce v první padesátce žebříčku figurovalo 17 zemí, o rok dříve to bylo 13 zemí a 22 zemí v první stovce. 

Český nanolídr je v kurzu, miliony za den a dobývání trhů

A jaké byly loni hlavní trendy kromě nadvlády firem Říše středu a větší geografické diverzifikace? Jednoznačně dominuje „disrupce“. Zhruba třetina firem z první stovky je pak založena na byznysu půjčování peněz.

Jak platí Češi? No přece moderně

V roce 2016 se do první stovky dostalo 35 firem z Ameriky, 28 firem z EMEA (regionu Evropy, Středního Východu a Afriky), třináct ze Spojeného království a 24 z asijsko-pacifického regionu včetně deseti firem z Austrálie a Nového Zélandu. Poprvé se mezi první stovku dostaly například Filipíny.


Newsletter