Energetický sektor vstoupil do „medvědího“ trendu

Graf zachycující vývoj energetického sektoru za poslední měsíce (ve fotogalerii k článku) lze popsat jedním slovem: „hrůza“. A stále ještě existují tlaky na další pokles. Celý ropný sektor, který sleduje ETF XLE, je již nyní v medvědím trendu, který většina technických analytiků definuje jako 20% pokles z maximálních hodnot. Indexové akcie XLE se ve středu obchodovaly opět v červených číslech na hodnotě 79,55 USD a odepsaly již 21 % ze svého maxima. Tento ETF spadl pod dlouhodobý býčí trend, který započal v roce 2012, trend směrem dolů tak již začal. Navíc, 50denní klouzavý průměr je na cestě protnout 200denní. Tento jasný medvědí signál, který se také nazývá „dead cross“, bude vnímán mnoha technickými analytiky jako bod, kdy se střednědobý poklesový trend změní na dlouhodobý výprodej.

Ropa Brent padla na 4leté dno. Členové OPEC srážejí cenu

Někteří investoři mohou tento výprodej vnímat jako přehnaný a očekávají, že dojde k technické korekci směrem nahoru. Riziko dalších poklesů je ovšem stále vysoké. „ Když se trend zlomí, tak není radno chytat letící nůž,“ říká technický analytik Frank Cappeleri z Instinetu.

Výprodej v energetickém sektoru začal v momentě, kdy začala ropa padat volným pádem na základě obav, že klesající světová ekonomika bude negativně ovlivňovat poptávku po ropných produktech, což ještě znásobilo nervozitu po zprávách, že trh s ropou je přezásobený. Ve středu se futures na ropu dostaly na nejnižší úrovně od roku 2012, jen den poté co ropa prožila nejhorší den za poslední 2 roky.

Techničtí analytici vidí jako klíčovou úroveň pro sektor 73,62 USD, pokud tento „support“ nevydrží, tak další podporu uvidíme až na 56,5 USD.

(S podporou MarketWatch)

Newsletter