EPH na burzu s akciemi EPIF nepůjde, zvažuje přímý prodej

AKTUALIZOVÁNO – Energetický a průmyslový holding (EPH), jediný akcionář společnosti EP Infrastructure (EPIF), nebude pokračovat v procesu prodeje menšinového podílu v EPIF formou primární nabídky akcií. EPH bude dále zvažovat možnost bilaterální transakce s globálními infrastrukturními investory. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„EPH si v této souvislosti velmi váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme zároveň poděkovat investorům za zájem o naši společnost a našim finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu,“ dodal Častvaj.

Server IHNED.cz napsal, že EPH našel pro svou infrastrukturní divizi EPIF velkého zahraničního investora, který portfoliové investory přeplatil. Podle zdroje serveru je kupcem menšinového podílu australská investiční banka Macquarie. „Jakékoli spekulace dlouhodobě nekomentujeme,“ řekl serveru Roklen24 Častvaj. 

EPIF je přední evropská energetická infrastrukturní utilita zaměřená na tranzit, distribuci a skladování zemního plynu, distribuci elektrické energie a teplárenství, působící především na Slovensku a v České republice.

Společnosti EPH a EP Infrastructure nedávno oznámily, že dokončily reorganizaci v rámci skupiny. Čistý zisk EP Infrastructure loni vzrostl o 42 procent na 622,7 milionu eur a tržby stouply o 6,6 procenta na 3,27 miliardy eur.

EPH plánuje emisi akcií EP Infrastructure v Praze a Londýně

Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. EPH je středoevropská energetická skupina, působící převážně v ČR, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku a v Maďarsku. Zahrnuje více než 50 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu  zaměstnávají více než 12 tisíc lidí.

Newsletter