EPH plánuje emisi akcií EP Infrastructure v Praze a Londýně

AKTUALIZOVÁNO – Energetický a průmyslový holding (EPH) dnes oznámil, že plánuje primární emisi akcií své infrastrukturní části EP Infrastructure (EPIF) na burze v Praze a Londýně. Nabídka bude realizována ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to s ohledem na tržní podmínky. EPH by si i po primární emisi ponechal v EP Infrastructure většinu​​.

„V EPIF jsme vytvořili lídra v oblasti energetické infrastruktury ve střední Evropě, který spojuje některé z nejsilnějších aktiv společnosti EPH v jedné integrované skupině. EPIF si vzhledem ke klíčové úloze při přepravě plynu pro evropský trh a vedoucímu postavení na trhu v odvětví energetiky v České republice a na Slovensku klade za cíl generovat v příštích letech silné a stabilní výnosy,“ uvedl předseda dozorčí rady společnosti EPIF Daniel Křetínský.

Společnosti EPH a EP Infrastructure dnes oznámily, že dokončily reorganizaci v rámci skupiny. EP Infrastructure dnes oznámila hospodářské výsledky, loni jí vzrostl čistý zisk o 42 procent na 622,7 milionu eur a tržby stouply o 6,6 procenta na 3,27 miliardy eur.

EPIF je poskytovatel infrastrukturních služeb v oblasti energetiky zaměřený především na regulované aktivity a aktivity založené na dlouhodobých smlouvách. Skupina působí ve čtyřech hlavních segmentech: přeprava plynu, distribuce plynu a elektrické energie, teplárenství a skladování plynu.

Do EPIF bude nově patřit například EPH Gas Holding, která nepřímo drží 49procentní podíl a ovládá vedení ve společnosti SPP Infrastructure, která je mateřskou společností skupiny SPPI, působící hlavně na Slovensku. Tvoří ji mimo jiné společnost Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek.

Křetínský a Tkáč chtějí ovládnout EPH, privátní kapitál odchází

„Provozujeme portfolio moderní, dobře zainvestované infrastruktury s dlouhou životností, která má zásadní význam pro evropský energetický trh,“ uvedl generální ředitel firmy EPIF Tomáš David. Dodal, že díky  stabilnímu a předvídatelnému generování peněžního toku má EPIF vhodné podmínky k tomu, aby akcionářům vyplácela atraktivní výnos z dividend.

EPH si slibuje prostřednictvím veřejné nabídky akcií pozvednout celkový profil skupiny a poskytnout skupině větší flexibilitu v oblasti financování. EPH zamýšlí využít většinu čistých výnosů z nabídky ke zpětnému odkoupení svých vlastních akcií vlastněných společností Biques Limited, pasivního finančního investora EPH.

Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. EPH je středoevropská energetická skupina, působící převážně v ČR, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku a v Maďarsku. Zahrnuje více než 50 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu  zaměstnávají více než 12 tisíc lidí.

Newsletter