Erste potvrdila čtvrtletní čistý zisk 567 milionů eur, pololetí rekordní

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní skupina Erste v letošním 2. čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 567 milionů eur, když ve stejném období loni vykázala zisk 261,4 milionu eur. Potvrdila tak oznámení z poloviny července, ve kterém uvedla, že čeká za druhý kvartál zisk kolem 560 milionů eur. K růstu zisku přispěly lepší podnikatelské podmínky ve střední a východní Evropě a také jednorázový příjem z prodeje podílu ve firmě VISA Europe​​​.​

Provozní výsledek hospodaření skupiny se naopak snížil na 715,8 milionu eur z 761,6 milionu eur loni. Čistý úrokový příjem Erste se ve 2. čtvrtletí snížil na 1,1 miliardy eur z 1,11 miliardy eur ve stejném období loni. Čistý příjem z poplatků a provizí klesl na 441,8 milionu eur z 456,3 milionu eur.

Erste oznámila, že za první pololetí vykázala nejlepší výsledek v její historii, když čistý zisk stoupl meziročně o více než 70 procent na 841,7 milionu eur. „S potěšením oznamujeme, že jsme se ziskem přesahujícím 800 milionů eur dosáhli nejlepšího pololetního výsledku v historii naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Erste Andreas Treichl, který zároveň upozornil na výrazný pokles objemu rizikových úvěrů. Zmínil ale také negativní důsledky nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky.

Erste očekává růst reálného hrubého domácího produktu (HDP) na všech hlavních trzích ve střední a východní Evropě, včetně Rakouska. V letošním roce by se měl pohybovat od 1,4 do 4,1 procenta. Podporovat by ho měla hlavně silná domácí poptávka.

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny, kterou Erste ovládá, vzrostl za pololetí o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Banka uvedla, že růst úvěrů dále zrychluje. Výše bilanční sumy České spořitelny, která má v ČR největší pobočkovou síť, poprvé v historii překročil hranici jednoho bilionu korun.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Newsletter