ERÚ: Nevypíšeme podporu OZE. Vláda nic nevyřešila

Energetický regulační úřad (ERÚ) nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory obnovitelných zdrojů energie pro příští rok. Středeční usnesení vlády podle úřadu situaci vůbec neřeší. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka uvedl, že vládní materiál úřad obdržel pouze v přípravné verzi. ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun.

ERÚ jde do boje, většině obnovitelných zdrojů nedá peníze

„Usnesení nerozumíme, není nám jasné, jakým způsobem máme postupovat. Na základě schváleného materiálu, který jsme dostali pouze v přípravné verzi, cenové rozhodnutí rozhodně vypsat nemůžeme a nevypíšeme,“ řekl dnes ČTK Chvojka. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

Mládek dnes uvedl, že pokud předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nezmění názor, a podporu nevypíše, vláda by problematiku znovu řešila v lednu, tak aby nebyl ohrožen výplatní termín 15. února. „Vláda by to řešila způsobem, který není optimální, takže bychom se mu rádi vyhnuli,“ řekl dnes bez bližších podrobností Mládek. Podle něj by ale podobně jako v minulých letech měla konat především Vitásková. „Ona je ten člověk, co to má řešit,“ uvedl.

Řekl, že ale pevně doufá v to, že šéfka ERÚ změní názor, poté co ministerstvo průmyslu obdrží dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Už v pátek v Bruselu uvedl, že dopis by měl potvrdit, že „notifikace se blíží ke zdárnému konci“. Česko by ho podle Mládka mělo obdržet do Vánoc. Notifikaci jako takovou by měla pak EK potvrdit do několika měsíců, zřejmě mezi únorem a dubnem.

„Pokud má pan ministr Mládek přivézt z Bruselu notifikaci, tak máme pravdu my a celý ten materiál je jen cár papíru. Pokud notifikaci nepotřebuje přivézt, tak vůbec nechápeme, proč ho k tomu vláda pověřila,“ řekl dnes ČTK Chvojka. Dokument schválený vládou podle něj majitele obnovitelných zdrojů nevylučuje z toho, že by museli dotace vracet i s úroky, pokud by notifikace nebyla kladná.

Vládou schválený materiál ale připouští, že nevypsáním podpory by došlo k retroaktivnímu dopadu na zdroje uvedené do provozu před rokem 2013. „Také z našich jednání s Evropskou komisí v minulých dnech jasně vyplynulo, že vypsání podpory nic nebrání. Libovolný výklad zákonů na Energetickém regulačním úřadu musí rychle skončit,“ řekla dnes ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková.

ERÚ a cena elektřiny a plynu pro 2016. Kolik zaplatíme?

 touto argumentací však ERÚ nesouhlasí. „Pan ministr Mládek najal advokátní kancelář (Doucha Šikola advokáti s.r.o), která dlouhodobě zastupuje majitele solární elektráren ve všech sporech proti ERÚ. Zástupci této kanceláře mu zpracovali stanovisko, které je v přímém rozporu s tím, co nám napsal samotný úřad vlády, antimonopolní úřad nebo vicepremiéři vlády,“ řekl dnes ČTK Chvojka. „Bereme na vědomí že vznikla nějaká další právní analýza, ale rozhodně to není splnění toho slibu, který dal pan ministr Mládek panu prezidentovi a paní předsedkyni (ERÚ Aleně) Vitáskové,“ dodal.

Podle předsedkyně Strany zelených Jany Drápelové na spory mezi Mládkem a Vitáskovou doplatí jak slušní podnikatelé, tak tuzemská ekonomika i životní prostředí. „Pro příště si také podnikatelé pravděpodobně vyberou pro svoji investici jinou zemi, protože nestabilní a nepředvídatelné prostředí pro ně rozhodně nebude lákavé,“ dodala dnes Drápelová.

Newsletter