Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Euro a dolar čeká veledůležitý konec týdne

Klíčové body

  • ADP report poukázal na lepšící se situaci na americkém trhu práce.
  • Hlavní událostí, která napoví Fedu, jak dlouho může čekat s utahováním měnové politiky, bude páteční zveřejnění statistiky o tvorbě nových pracovních míst mimo sektor zemědělství.
  • Inflace v eurozóně v červnu potvrdila očekávání, když ceny rostly tempem 1,9 %.
  • Měnový pár eura s dolarem se nachází v zásadní oblasti hranic podpory.
Zdroj: Depositphotos

Euro proti dolaru od začátku týdne pozvolna oslabuje a vyčkává na zásadní informace, které jeho další vývoj ovlivní koncem týdne. Včerejší ADP report pozitivně překvapil, zatímco inflace v eurozóně dopadla dle očekávání. Dnes s hlavním měnovým párem budou hýbat PMI indikátory, data ohledně amerických žádostí o podporu v nezaměstnanosti a proslov guvernérky ECB Christine Lagardeové.

Euru se v červnu nedařilo. Mohou to změnit první červencové dny? Spíše ne, ale na páru s dolarem se pravděpodobně dočkáme silnějších pohybů jedním či druhým směrem i tak. Hlavním hybatelem měnového páru EURUSD bude tedy koncem týdne americká strana mince. Ta zatím udávala tón obchodování v posledních dvou týdnech, když v polovině měsíce dolar prudce posílil po jestřábím zasedání Fedu. Nešťastný dot-plot je hlavním důvodem, proč se toto zasedání hodnotí jako jasně jestřábí, a ač máme jiný názor, pracujme s tím, co trhy zacenily.

Nálada na nich je i v tomto týdnu nakloněna ve prospěch zelených bankovek, když se euro vůči dolaru pomalu, ale jistě posouvá ve směru 1,1800 EURUSD. Nezměnila to ani dobrá úterní data ohledně spotřebitelské důvěry v eurozóně. Vyjádření zástupců Fedu a ECB s kurzem již moc nehýbou vzhledem k jejich četnosti v minulém týdnu (případ Fedu) a absenci důležitosti a překvapivosti obsahu jejich sdělení. Včera jsme se ale přeci jen jednoho dočkali, když ve večerních hodinách šéf dallaského Fedu Kaplan prohlásil, že by byl pro začátek taperingu raději dříve než na konci letošního roku. Dle jeho slov by to Fedu přineslo více flexibility do budoucna a trhy také následně uklidnil, že úprava objemu nákupů Fedu bude nyní probíhat hladce. Tento fakt pomohl dolaru ve večerních hodinách posílit pod 1,1850 EURUSD.

Euru schází právě alespoň mírně jestřábí rétorika, která by ho na silnější úrovně posunula. Té se ale s největší pravděpodobností nedočkáme, pokud nebude situace alespoň z části alarmující, jako je na druhé straně oceánu. Evropské centrální bance slabší euro vyhovuje a zbytečně jestřábí komentáře v situaci, kdy se inflace pohybuje na 1,9 %, zkrátka nejsou momentálně potřeba. Ač v příštích měsících bude inflace v eurozóně nabírat na obrátkách (v červenci se mimo jiné projeví efekt DPH v Německu), je třeba brát v potaz, že americká inflace se v květnu vyšplhala na pět procent, a tak se není čemu divit, že otázka ohledně taperingu je v USA žhavější než právě v eurozóně.

Pokud bychom jako důležitější brali kanál reálných sazeb, pak by měl být dolar pod silným tlakem. Vzhledem k tomu, že trhy do jisté míry věří tomu, že aktuální inflace je tranzitorní a v průběhu léta by její hodnoty měly kulminovat, se ale zrak upírá hlavně na trh práce, který je pro Fed momentálně zásadní proměnou. Vzhledem k vícekriteriálnímu mandátu americké centrální banky je právě trh práce tou brzdou na cestě k utahování měnové politiky. V pátek tedy bude opravdu důležité, jak dopadnou data ohledně tvorby nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. Tržní konsenzus se momentálně pohybuje okolo sedmi set tisíc nových míst, která by měla být v červnu vytvořena. Pokud se dočkáme nižšího výsledku, bude se jednat o třetí zklamání v řadě, což by bylo jasným signálem, že situace na trhu práce se nelepší dostatečně rychle, a že druhého mandátu Fedu, plné zaměstnanosti, bude dosaženo později, což znamená, že Jerome Powell a spol. budou muset s utahováním měnověpolitických podmínek počkat. To by v aktuálním prostředí záporných reálných sazeb znamenalo špatné zprávy pro dolar. Ten by se pak s největší pravděpodobností vydal zpět na cestu k 1,2000 EURUSD a výše.

Naopak jakýkoliv lepší výsledek by mohl hlavní měnový pár poslat na cestu k úrovním, kde se nacházel naposledy loni na podzim. Dolar by pak mohly podpořit i výnosy delších splatností amerických vládních obligací, které již několik měsíců odpočívají, nicméně jejich opětovný prudký nárůst by mohl dolar znovu podpořit – tak, jako tomu bylo v průběhu prvního kvartálu letošního roku.

Euro by v tomto případě hledalo podporu v důležitých technických hranicích, od kterých se momentálně nenachází daleko. Tou první, která hlavnímu měnovému páru v cestě stojí, je 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z jarní vlny posilujícího dolaru, kde pár EURUSD našel dno při výprodeji spojeným se zmiňovaným zasedáním Fedu v polovině června. Na aktuálních úrovních se zároveň nachází dlouhodobý široký trendový kanál udávající obchodování od příchodu pandemie. V neposlední řadě by euro mohlo hledat podporu na úrovních okolo 1,1800 EURUSD, což je mimo psychologické hranice také oblast, kde se nachází rostoucí trendová linie z loňského září a 61,8% Fibonacciho úroveň z období posilujícího dolaru mezi lety 2018 a 2020. V blízkosti 1,1700 EURUSD se pak nachází swingové minimum z konce března.

Oranžová linie v grafu pak vyznačuje vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů se splatností deseti let. Mezi dvěma modrými horizontálami pak můžeme sledovat období prvního kvartálu, kdy americké výnosy prudce rostly, což mělo za důsledek posilující dolar. Z křivky výnosů je zároveň vidět, že z pohledu technické analýzy se i ony dostanou během několika týdnů do oblasti, kdy by je mohla podpořit rostoucí trendová linie z loňského července.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,185 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,449 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1844 do 1,1925 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,50 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,34 až 21,55 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter