Euro je o korunu dražší než před týdnem

Klíčové body

  • Novým guvernérem ČNB se od července stane Aleš Michl.
  • Koruna v reakci na potvrzení této zprávy oslabila o další dvě procenta.
  • Americká inflace v dubnu dosáhla 8,3 %.
Zdroj: Depositphotos

Koruna si od začátku války na Ukrajině prochází extrémně volatilním obchodováním. Po únorovém oslabení o 7 % a následném prudkém posílení do oblasti 24,30 EURCZK domácí měna znovu prudce oslabuje. Tentokrát odepsala 4 % během čtyř obchodních dnů. Po včerejším jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB se koruna vůči euru propadla o 50 haléřů.

Koruna se tak aktuálně obchoduje v oblasti předcovidových úrovní nad hranicí 25,00 za euro. To jsou hodnoty, na kterých jsme se pohybovali na začátku prosince a pak opět v průběhu února a března. Při analýze delších časových rámců na měnovém páru EURCZK ale pozorujeme, že se nejedná o nijak extrémní hodnoty při volatilitě, která obchodování doprovázela v posledních dvou letech.

Výraznější propad koruny můžeme sledovat i na páru s americkým dolarem, kde se domácí měna během včerejšího obchodování přehoupla přes hranici 24,00 za dolar. Slabší koruna a stabilně posilující dolar tak mají na svědomí propad koruny vůči dolaru o téměř 15 % na horizontu pouhých tří měsíců.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Silnějšímu dolaru včera pomohla vyšší než očekávaná inflace, která v dubnu vykázala hodnotu 8,3 %. Tržní konsenzus se nacházel o dvě desetiny procentního bodu níž. Po sedmi měsících zvyšující se inflace jsme však poprvé zaznamenali snížení jejího růstového tempa, když březnová hodnota činila 8,5 %. Stejně tak jsme sledovali mírné zpomalení inflace v rámci jádrové složky, která skončila na 6,2 % po předchozích 6,5 %.

Hlavní měnový pár se tak posunul do spodní hranice horizontálního pásma 1,0500 – 1,0600 EURUSD, ve kterém se euro vůči dolaru v posledních dvou týdnech obchoduje. Vyšší než očekávaná inflace měla dopad i na americké vládní dluhopisy, kde například desetiletá splatnost opět překročila hranici tří procent. Hned po zveřejnění této statistiky se desetiletý dluhopis vyšplhal až k hranici 3,1 %. Během asijské seance však výrazně klesl a nyní se pohybuju okolo 2,85 %.

V případě dolaru bude zásadní, zda se mu podaří prorazit výše zmíněnou hranici podpory na úrovni 1,0500 EURUSD. Pokud by se tak stalo, mají zelené bankovky otevřenou cestu k posunu do oblasti okolo 1,0350 EURUSD, kde se nachází minimum tohoto měnového páru z prosince roku 2016. Tehdy byl pár amerického dolaru s eurem nejblíže paritě, pod kterou se naposledy obchodoval před dvaceti lety.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0507 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,08 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0477 do 1,0605 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,20 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,18 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,83 do 24,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter