Tento týden ve čtvrtek 12.9. se sejde vedení Evropské centrální banky a bude diskutovat nejen o nastavení úrokových sazeb v eurozóně. Na konci diskuse přijde rozhodnutí. Je velmi pravděpodobné, že dojde k snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Jedním z cílů bude podpořit evropskou ekonomiku. Zářijový pokles úrokových sazeb je již delší dobu očekáván, a tak je trhy tzv. zaceněn – je promítnut do cen finančních aktiv i do kurzu měnových párů s eurem včetně toho s korunou. Neočekáváme tedy zásadní výkyv kurzu. K tomu by musela ECB přistoupit k razantnější úpravě měnové politiky, což je velmi málo pravděpodobné. Přesto bude během čtvrtka zvýšená volatilita na trzích. Kurz eura proti koruně a dalším měnám regionu tak zaznamená pohyby, které vytvoří během dne možnosti pro o něco výhodnější směnu – pravděpodobně oběma směry, ať už pro nákup nebo prodej eur.
Zajímavý je pohled na výsledky poslední analýzy FX trhu od jedné ze špiček globálního finančního trhu – Morgan Stanley. Její analytici vidí v dalších měsících zvýšený tlak na oslabování eura proti dolaru, a to právě v kontextu poklesu úrokových sazeb, který je očekáván na příštích třech zasedáních ECB. ECB i přes rizika dynamiky cen v sektoru služeb zřejmě bude reagovat na nepříznivý vývoj evropské ekonomiky. Prvním a zásadním cílem ECB je stabilita cen. Inflace se ale už delší dobu pohybuje okolo cíle, což umožňuje rozvolnění měnové politiky. V reakci na to hovoří šéf analytiků Morgan Stanley dokonce o možné paritě eura a dolaru.
Z našeho pohledu se jedná opravdu spíše o krajní scénář, kde by se muselo sejít hned několik faktorů dohromady. Primárně by musel výkon americké ekonomiky ještě více překonat vývoj v Evropě. Pokles evropských sazeb by musel výrazně překonat současné očekávání trhu a v USA by nastavení měnové politiky muselo zůstat přísnější. Svou roli mohou sehrát i rizika, která plynou z geopolitických tlaků a dalších. Svou roli může sehrát situace ve Francii a v Německu – dvě největší ekonomiky eurozóny, které se mohou v politické a hlavně fiskální oblasti přesunout do horší pozice, což by trh zacenil třeba i do kurzu eura.
Přitom současná očekávání trhů hovoří o poklesu sazeb v letošním roce ze strany ECB o 60 bazických bodů a v USA až o 110 bodů. Očekávání trhů jsou tak opačná proti scénáři, který varuje před paritou, tedy kurzu eura proti dolaru okolo hodnoty 1:1. Uvolnění měnových podmínek v Evropě by tak muselo být vyšší, například prostřednictvím úpravy snížení sazeb z 25 bodů na 50. V USA by naopak musel být Fed opatrnější a očekávaný pokles sazeb zbrzdit pod 50 bodů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1044 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1003 do 1,1082 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,04 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,67 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,99 až 25,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,58 do 22,78 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo