Domácí měna během listopadu – na vlně titulků o účinných vakcínách proti koronaviru – prudce posilovala. Po následné korekci směrem k 26,50 EURCZK se koruna v průběhu prosince znovu posouvá blíže k hranici 26,00 za euro. Že bychom ji pokořili ještě letos, nelze vyloučit.
Z počátku minulého týdne koruna po pozvolném oslabování skokově posílila, a dala tak investorům signál, že z pozitivní tržní nálady ještě nevyčerpala vše. Po tomto pohybu pak několik dní konsolidovala okolo 26,30 EURCZK, aby ve středu přidala podobně silný pohyb a vytvořila nižší minimum než před týdnem. Včera ráno domácí měna posílila téměř k hranici 26,10 EURCZK, pod kterou se jí ale nepodařilo dostat, když byla na hodinovém grafu od středečního rána prakticky celou dobu překoupená.
Po odmítnutí této hranice podpory již bylo vidět porušení klesající trendové linie na oscilátoru RSI, což dále nahrávalo intradennímu oslabení koruny. To našlo svůj strop poblíž kulaté hranice 26,20 EURCZK, kde se tento pár obchodoval po většinu dne, než nabral síly k dalšímu odpolednímu pokusu o posun k 26,10 EURCZK. Když se zaměříme na delší časové rámce a také na fundamenty, které korunu ovlivňují, lze konstatovat, že výhled pro domácí měnu zůstává nadále pozitivní.
Denní graf ukazuje, že aktuální pohyb koruny na silnější úrovně je dozvukem listopadového trendu, když DMI zůstává nad hranicí 25 bodů a vývoj indexu relativní síly stále respektuje klesající trendovou linii. Její význam potvrdil právě konec korekce ze sedmého prosince. Aktuálně je hodnota RSI 35, což stále indikuje prostor pro posílení v rámci tohoto trendu. Zásadní úrovně podpory pro kurz koruny s eurem na horizontu týdnů pak budou kulatá psychologická hranice 26,00 EURCZK, v případě jejího pokoření bude kurz vyhlížet spodní hranici klesajícího trendového kanálu, který se tvořil od března letošního roku po skokovém oslabení v návaznosti na výplach trhů způsobený příchodem pandemie.
Pokud by během příštích týdnů koruna posílila k jednomu z těchto supportů, budeme velmi bedlivě sledovat vývoj na indikátorech MACD a RSI ohledně tvořících se divergencí. Ty za posledních 6 měsíců na denním grafu přinesly skvělé obchodní signály, po nichž došlo k prudkým pohybům kurzu, které v obou případech dosahovaly více než 4 %. Tyto divergence jsou v grafu vyznačeny červenými trendovými liniemi v rámci cenového vývoje a následně v rámci indikátoru MACD.
Tento cenový vývoj na denním grafu sice v letošním roce poskytuje výborné signály, ty by ale pravděpodobně neměly takové výsledky, kdyby je nepodpořily i fundamenty. Za poprázdninovém oslabení koruny stála z hlavní části druhá vlna koronaviru, která českou ekonomiku spláchla v plné síle, stejně tak reagovala i naše měna. Následné listopadové posílení pak živily zprávy ohledně účinných vakcín a globální přesvědčení o tom, že rekalibrovaná měnová politika americké centrální banky bude mít za důsledek dlouhodobě vyšší inflaci.
Výhled záporných reálných sazeb po delší dobu má za důsledek hromadný odklon od amerického dolaru jakožto bezpečného přístavu a s ním spojenou realokaci volných prostředků směrem do rizikovějších měn, mezi které patří právě česká koruna. Tento proces také podporuje rostoucí měnová zásoba napříč světem. Guvernér americké centrální banky Jerome Powell sám ve středu na tiskové konferenci na otázku ohledně aktuálních valuací amerických společností odpověděl, že mu přijdou jako odpovídající při dané úrovni úrokových sazeb. Stejně raketový růst, kterým prochází akciové indexy v posledních týdnech a měsících, zažívají také ostatní alternativní investice, jako je bitcoin, který za středu a čtvrtek posílil zhruba o 20 %. Výjimkou zde nejsou ani komodity jako ropa nebo kovy. Rapidní růst zažívala v posledních týdnech například železná ruda, která pomohla dostat australský dolar na velmi silné úrovně. V prosinci po několikaměsíční odmlce začalo posilovat i zlato, které by mohlo mít z dlouhodobého hlediska nadále nakročeno k vyšším úrovním.
Na domácí frontě ještě můžeme v krátkosti zmínit včerejší zasedání rady guvernérů ČNB, kteří se dle očekávání jednomyslně rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny. Podle centrálních bankéřů v prognóze převažují proinflační rizika, což má dopad na růst tržních sazeb, které počítají s tím, že se v průběhu příštího roku dočkáme zvýšení sazeb ČNB. Celkově ale včerejší zasedání nepřineslo nic nového, a tak si na další zásah z řad ČNB budeme muset počkat do příštího roku.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2249 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2200 do 1,2292 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,14 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,06 až 26,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,26 až 21,49 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.