Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Euro zřejmě zůstane slabé. Ve Frankfurtu mají svázané ruce

Klíčové body

  • Euro mírně posiluje s růstem očekávání dalšího hiku ECB, který by dle trhů měl dosahovat hodnoty 75 bodů.
  • Rada ECB musí při normalizaci měnové politiky balancovat mezi rekordní inflací a hrozbou recese.
  • Euro je od ledna proti dolaru slabší o 12 %. Kurzový kanál proto působí spíše proinflačně.
Zdroj: Depositphotos

Evropská centrální banka by na svém příštím zasedání 8. září měla minimálně zvážit razantní navýšení úrokových sazeb. Člen bankovní rady Martins Kazaks hovoří o potřebě navýšení minimálně o 50 bazických bodů. Z pohledu vývoje inflace v eurozóně by byl obhajitelný i násobně vysoký hike. Očekávání trhu v současnosti hovoří o zvýšení o 75 bodů. Je tu ale stále velký strach z fragmentace evropského dluhopisového trhu a z recese. Potřeby jednotlivých ekonomik eurozóny se v oblasti měnové politiky navíc výrazně liší. Především vinou rozdílné míry inflace, průběhu průsaku inflačních tlaků do ekonomik, struktuře ekonomik a zdraví veřejných financí. Lze proto očekávat spíše sérii menších navýšení sazeb.

ECB je zřejmě připravená zopakovat navýšení sazeb o půl procentního bodu z posledního zasedání. Finální rozhodnutí jednotlivých radních ale padne zřejmě až na základě dat o spotřebitelské inflaci v eurozóně, která vyjdou v polovině týdne. Odhady očekávají další rekordní hodnotu meziroční míry inflace nad 9 %, což je 7 procentních bodů nad inflačním cílem. V českém kontextu se takové přestřelení cíle nemusí zdát tak dramatické. Z historického hlediska a z hlediska ekonomických dopadů je očekávaná hodnota inflace v eurozóně minimálně stejně alarmující. ECB ale začala s utahováním měnové politiky pozdě a tempo utahování je relativně pomalé. To ale záleží na úhlu pohledu.

Primárním důvodem, proč se ECB nehrnula do svižného utažení měnověpolitických podmínek při prvním náznaku sílení inflačních tlaků, byla obava z fragmentace dluhopisového trhu. Jižní státy s horší kondicí veřejných financí by navýšením úrokových sazeb trpěly disproporčně více, což by mohlo narušit jednotnost měnové unie. Po týdnech jednání o řešení tohoto problému přišla další brzda normalizace měnové politiky v eurozóně v podobně rostoucí hrozby recese. Pravděpodobnost recese v eurozóně v současné době stoupá vlivem nejistot okolo dalšího vývoje války na Ukrajině, na trhu s energetickými komoditami a další exploze nákazy koronavirem.

Utažení měnové politiky běžně tlumí ekonomickou aktivitu a příchodu recese by proto mohlo umést cestu. Bankéři v ECB proto balancují mezi tlumením inflace a hrozbou výrazného zpomalení ekonomiky. Další kroky jsou klíčové, protože reálně hrozí, že spotřebitelé a firmy v eurozóně přestanou důvěřovat schopnosti ECB tlumit inflaci, což by vedlo ke ztrátě kotvy inflačních očekávání. Tyto subjekty by pak své očekávání růstu cen promítali do cen, očekávané mzdy apod., což bude dále tlačit na růst inflace v dalších letech. Tomu se každá centrální banka snaží bránit. ECB ale ve stínu hrozby recese jednoduše nemůže jen tak dupnout na brzdu.

Inflaci v eurozóně neprospívá ani razantní oslabení eura, kdy euro je od ledna o 12 % slabší proti dolaru. V současnosti se euro pohybuje okolo parity a několik dní zůstalo dokonce zaseklé pod ní. Zástupci ECB se k vývoji kurzu eura příliš nevyjadřují. Přitom kurz eura proti dolaru je důležité minimálně ve vztahu k importu energetických komodit a výrobků z USA, které jsou naceněny v dolarech. Euro nyní mírně posílilo vlivem očekávání hiku ze strany ECB na úrovni 75 bodů. Do zasedání ale zbývá ještě několik dní. Netrpělivě čekáme na data o inflaci a případně další informace, které by napověděli něco o směřování hlasování ECB a vývoji ekonomiky eurozóny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0000 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9922 do 1,0077 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,58 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,58 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,45 do 24,80 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter