Euro ztrácí sílu, v devizových rezervách světa nemá pětinu

Euro uvolňuje pozici ve světových devizových rezervách. Jeho podíl klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé za posledních 14 let pod pětinu. Podíl amerického dolaru naopak dále dál rostl, vyplynulo z čerstvé statistiky Mezinárodního měnového fondu. Celkový objem světových rezerv klesl druhé čtvrtletí za sebou.

Podíl dolaru na takzvaných alokovaných rezervách, o nichž má MMF přesně doloženo, kde jsou, stoupl na 64,06 procenta celosvětového objemu ze 63,98 procenta ve třetím čtvrtletí a z 62,9 procenta o rok dříve. Objem dolarů umístěných v rezervách dosáhl 4,36 bilionu USD.

Mohou se rezervy centrální banky vypařit?

Podíl eura v rezervách klesá už dva roky a nyní sestoupil na 19,91 procenta ze 20,34 procenta ve třetím kvartále a ze 22,2 procenta na konci roku 2014. Rezerv v evropské měně držely centrální banky nejvíce v roce 2009, kdy její podíl vystoupal až na 28 procent. Od té doby ale kvůli obavám z evropské dluhové krize podíl eura výrazně klesá, vesměs ve prospěch amerického dolaru.

Odpověď na záporné sazby

V posledních dvou letech odráží pokles podílu eura v rezervách podle analytiků všeobecný odchod správců rezerv od evropské měny. Ti reagují na to, že Evropská centrální banka (ECB) předloni zdražila držení eur tím, že snížila jednu ze svých úrokových sazeb do záporného pásma, a v uvolňování své měnové politiky dál pokračuje.

Ekonom Seidler: Na intervence ČNB tlačí ECB i dluhopisy

Celkový objem globálních devizových rezerv se v minulém čtvrtletí snížil o 2,8 procenta na 10,92 bilionu USD. Jsou zde započítány i takzvané nealokované rezervy, o nichž MMF s jistotou neví, která centrální banka je drží, vesměs se však přisuzují Číně. Celkový objem alokovaných rezerv stoupl o 200 miliard dolarů na 6,8 bilionu USD.

Nastupuje Čína

Objem nealokovaných rezerv postupně klesá, zatímco podíl alokovaných rezerv stoupá, protože Čína loni začala postupně hlásit složení svých nealokovaných rezerv, a tím je převádět do alokovaných. Celý proces by měla dokončit během dvou až tří let, uvádí MMF.

Jüan jako světová rezerva? Větší šanci má bitcoin 2.0

Oficiální čínské rezervy, které jsou nejvyšší na světě, ale podle údajů čínské centrální banky v prosinci klesly o 108 miliard na 3,33 bilionu USD a zaznamenaly rekordní pokles. V únoru se dál snížily na 3,20 bilionu USD, nejníže od konce roku 2011, sdělila centrální banka.

 

 

Za poslední dva roky zažíváme s Čínou mnohá poprvé. S návštěvami na všech úrovních se roztrhl pytel. V Praze a Pekingu…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 27. březen 2016

Newsletter