Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Eurodolar a jeho nejdůležitějších 24 hodin v tomto roce

Během minulého týdne byl zveřejněn zápis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Tzv. Fed Minutes ukázaly, že zvýšená pravděpodobnost „normalizace“ amerických úrokových sazeb během prosince je oprávněná. Dokument jasně uvedl, že většina členů vedení Fedu si myslí, že potřebných podmínek pro vyšší sazby by mohlo být dosaženo již během příštího meetingu.

Dolar na tyto informace zareagoval mírným posílením pod hranici 1,065 EURUSD, ovšem poté nabyté zisky opět ztratil s tím, jak investoři začali vybírat zisky. Aktuálně se dolar  pohybuje u úrovně 1,0600 EURUSD s tím, jak „žije“ představa blížící se divergence mezi evropskou a měnovou politikou.

Pozornost investičního publika se tak ubírá směrem k polovině prosince, kdy proběhne letos poslední zasedání Fedu a kde bude vyřčen verdikt ohledně úrovně sazeb. Vassilis Karamanis, měnový stratég intenzivně spolupracující s agenturou Bloomberg, však spatřuje tři stejně důležité události, jež budou konferenci FOMC předcházet.

Těmi by dle stratéga mělo být nejprve zasedání Evropské centrální banky, jež proběhne 3. prosince, ve stejný den před americkým Kongresem promluví guvernérka Fedu Janet Yellenová a poté v pátek 4.12. bude reportována změna zaměstnanosti v americkém soukromém sektoru. Tři významné události tak doslova proběhnou během 24 hodin.

Důležitost těchto událostí je nepochybná, ovšem Karamanis je staví mnohem výše než všichni ostatní investoři. Dle jeho názoru budou tyto události zcela směrodatné, co se týče vývoje eurodolaru. Své přesvědčení stratég argumentuje aktuální volatilitou zmiňovaného měnového páru.

První indícií je spread mezi eurem a dolarem v rámci 3týdenního ukazatele implikované volatility společně se svým dvoutýdenním „kolegou“, jehož expirace je datována na 2. prosince, tedy těsně před všemi zmiňovanými událostmi (viz graf č.1). Tento spread se dle dat Bloombergu momentálně nachází na nejvyšších úrovních od roku 2006. Nepředčí dokonce ani hodnoty, kde se volatilita pohybovala v době pádu investiční banky Lehman Brothers.

Jednoměsíční indikátor volatility eurodolaru je dalším vodítkem podtrhujícím výhled a nervozitu měnového páru. Karamanis poukazuje na to, že jeho nedávná úroveň dosáhla 13,64 %, což je nejvyšší číslo od 1. července (viz graf č.2). Obdobně je na tom i spread jednoměsíčního a dvoutýdenního indikátoru volatility eurodolaru, který 17. listopadu dosáhl největšího rozdílu od roku 2002 (viz graf č.3).

Na základě těchto dat stratég varuje před zvýšenou volatilitou, která by měla předcházet událostem z konce prvního prosincového týdne. Výstupy ze všech třech zmiňovaných akcí by měly investorům napovědět, zda čekat první navýšení amerických sazeb po téměř deseti letech a tedy i (ne)možnou cestu směrem k paritě eura a dolaru.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter