Eurozóna se zotavuje, nezaměstnanost překvapivě klesla

Klíčové body

  • Nezaměstnanost v eurozóně klesla na nejnižší úroveň od roku 1999.
  • Růst americké ekonomiky a inflace byly v prvním čtvrtletí mírnější.
  • Dolar mírně oslaboval spolu s akciovými indexy.

 

Zdroj: Depositphotos

Ekonomický optimismus v eurozóně potvrzen, nezaměstnanost v dubnu klesla. Zdá se, že se evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí dále zotavila. Očekáváme pokračující ekonomický růst, avšak nepočítáme s dalším poklesem nezaměstnanosti. Ekonomika eurozóny vykazuje další prvky oživení, kdy sektor služeb pokračuje v růstu a výrobní sektor dosahuje svého dna, od kterého se v pozitivním scénáři odrazí. Tradičně je kolem nejdůležitějších dat mnoho otazníků, ale zprávy však naladily pozitivní notu.

Indikátor ekonomické sentimentu se v květnu zvýšil z 95,6 na 96 bodu, přičemž došlo ke zlepšení ve službách i v průmyslu. Míra nezaměstnanosti klesla na 6,4 % z 6,5 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 1999. Silný trh napomáhá ekonomickému oživení a zotavení kupní síly po inflačních výkyvech. I přes toto překvapení nepředpokládáme další pokles v míře nezaměstnanosti. Tyto zprávy jsou však pro eurozónou vítány a mohly by přispět k lepším ekonomickým datům i v budoucnu.

Americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí roku 2024 méně, než se očekávalo. Odhad růstu HDP ukázal, že nejsilnější ekonomika světa rostla o 1,3 % oproti původní hodnotě 1,6 %. Ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla o 3,4 %. Údaje o inflaci byly také mírně revidovány na anualizovanou míru 3,3 % z 3,4 %. Jádrový index PCE, který nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií byl revidován stejnou mírou, tedy o 0,1 %. Hlavní cíl pro Fed je dostat PCE na 2 %. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti vzrostly na 219 tis. z revidovaných 216 tis. v předchozím týdnu.

Dolar po včerejších datech mírně oslaboval, společně vzal i velké akciové indexy. Dolar si do večerních hodin našeho času odepsal přes 0,4 %, S&P 500 0,12 % a Nasdaq 100 0,34 %. V tomto ohledu posiloval měnový pár EURUSD, který odepsal skoro celou úterní medvědí svíci a připsal si přes 0,3 %. Z technického pohledu by mohl dnešní pohyb být v býčím duchu. Tradeři, kteří včera nakoupili, by si přáli zaútočit na level 1,0900EURUSD. Obchodníci, kteří by spekulovali na short, mohou zase brát včerejší vytvoření nového low jako indikaci změny lokálního trendu na medvědí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0824 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0777 do 1,0867 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,75 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,82 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,79 do 23,05 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter