Evropa si nevšímala špatných dat z Asie, Erste zhoršeného ratingu

Středeční firemní zisky pomohly evropskému trhu setřást horší data z Asie. Ukrajina však stále šíří obavy z dalších střetů a zmrazení oživení evropské ekonomiky.

Japonská ekonomika odpověděla na růst daní největším propadem od tsunami

Čínský průmysl, maloobchod i investice v červenci ukazují zvolnění

Akcie společnosti E.ON +5,3 % silně vzrostly po vykázaném čtvrtletním zisku, Stoxx Europe 600 i díky E.ON posílil o 0,4 %, podobně jako DAX +1,5 %. Indexy korigují předchozí ztráty. Stejně jako E.ON, i energetika RWE obchodovala, v předvečer výsledků, se solidními zisky +2,7 %. Akcie HeidelbergCement se obchodovaly výše o +2 %. Dařilo se i bankovnímu sektoru, kde Commerzbank +1,7 % a Deutsche Bank +1,5 %.

V Británii dnes přednesla svůj komentář centrální banka BoE, která zlepšila prognózu růstu tamní ekonomiky pro letošní rok na 3,5 %. Index FTSE100 reagoval +0,4 %. Západoevropské indexy navázaly na německý DAX a připisovaly si stabilní zisky, španělský index +0,6 %, francouzský +0,8 %, italský +0,5 %.

Ve střední Evropě se po boku polského WIG +1,1 % dařilo i rakouskému ATX +1 %, slovenskému SAX +3,7 % a pražskému PX +1,16 %. V ní po zprávě o oddělení divizí reagovala O2 lehkým nárůstem na „odkupovou“ cenu 290 Kč.

Maďarská Erste je málo odolná vůči zásahům vlády, říká Moody’s a snižuje rating

Moody’s dnes zhoršila rating maďarské divize Erste o jeden stupeň na B3, přičemž ponechala negativní výhled. Moody’s snížení ratingu vysvětlila především vyšším nebezpečím ztrát, které přinášejí nové maďarské zákony, podle nichž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. Erste přesto rostla o 1,5 % na závěrečných 529 Kč. Silnější dnes obchodovala také Komerční banka, která seanci uzavřela se ziskem 1,2 % na 4748 Kč.

Co se týče energetik, ve volatilním duchu obchodování poslední doby pokračovala NWR, dnes se ztrátou rovných 5 % na 3,80 Kč. Bezmála o 2 % vystoupaly po včerejším zveřejnění výsledků akcie ČEZu s cenovkou 605 Kč.

Konferenční hovor ČEZ: Očekávaný propad zisku, příslib snížení nákladů, zájem o Slovenské elektrárne

Autor je makléřem FINANCEZlín,a.s. 

Newsletter