Evropa zahájila týden silně, Praha drží páteční úrovně

Evropské akcie si během pondělní seance připisují více jak 1% zisky, když umazávají páteční propad ze závěru obchodování. Pozitivní náladu na trhy přinesla obnovená komunikace mezi Ruskem a Ukrajinou a rostou tak naděje, že by mezi zeměmi mohlo opadnout rostoucí napětí z posledních týdnů.

Německý index DAX si připisuje 1,4 %, francouzský CAC 40 roste o 1,2 % a britský FTSE 100 roste o 0,8 %. Ruský index MICEX pak přidává o 0,9 %.

Z vybraných sektorů se nejvíce daří automobilkám, technologiím a těžařům. O téměř 3 % rostou akcie Renaultu. Z utilit dnes růstu vévodí německá RWE, rostoucí o 1,2 %. Akcie E.ON si vybírají den oddechu, když posilují jen o 0,4 %.

Bankovní zástupce vede výše německá Commerzbank rostoucí o 1,5 %. Daří se i francouzským titulům jako je Société Générale či Credit Agricole, které posilují o více jak 1 %.

Akcie na pražské burze si připisují pouze nevýrazný zisk a index PX tak pouze balancuje těsně nad pátečním závěrem. Největší zisky si připisují menší nejmenší zástupci jako je Orco, PLG a NWR. K 614 Kč se posouvají akcie ČEZu, které dnes obstarávají více jak polovinu z celkového denního objemu obchodů. Bez výraznější změny prozatím zůstávají bankovní zástupci, kteří si tak pouze drží zisky z minulého týdne. Akcie Komerční banky zakotvily u 4 900 Kč, rakouská Erste Bank těsně pod 535 Kč. Celkový objem obchodů na trhu dosahuje 400 mil. Kč. 

Newsletter