Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Evropané mají z brexitu větší hrůzu než Britové

Španělé, Italové a Poláci se bojí dopadů brexitu na ekonomiku své země víc než Britové. Ukázal to průzkum společnosti Mintel, kterého se zúčastnilo více než sedm tisíc lidí v Evropě. Zhruba polovina Španělů se domnívá, že brexit bude mít „spíše“ nebo „extrémně“ negativní dopad ne ekonomiku země. To samé si myslí 41 procent Italů a Poláků, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Jen 39 procent Britů přitom očekává, že jejich rozhodnutí opustit Evropskou unii z 23. června by mělo srazit jejich ekonomiku.

„Data ukazují, že britští spotřebitelé jsou ve svých vyhlídkách pozitivnější než jejich protějšky v jiných klíčových evropských trzích,“ poznamenal Toby Clark, ředitel výzkumu pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky ve firmě Mintel. Podle něj je jasné, že hlasování lidi zneklidnilo, ale zejména ve Spojeném království lidé oddělují dopad brexitu na ekonomiku země jako celek od toho, jaký bude mít dopad na jejich vlastní finance.

V tuto chvíli, kdy ekonomika pět let stabilně rostla a nezaměstnanost klesala, to znamená, že lidé ve Spojeném království se cítí poměrně dobře izolováni od stinných stránek rozhodnutí v červnovém referendu.

Společnosti Mintel průzkum provedla ve dnech od 28. června do 5. července.

Mezinárodní měnový fond snížil na letošní rok výhled růstu ekonomiky Británie o 0,2 procentního bodu na 1,7 procenta a na příští rok o téměř jeden procentní bod.

 

Newsletter