Evropská cesta do bezpečí. Která aktiva teď frčí?

Smart Money, neboli profi investoři s nadprůměrnou informovaností a zkušenostmi, se v rámci Evropy rozhodně nenudí. Rostoucí politická rizika vyvolávají potřebu doslova přeskakovat z jednoho aktiva na druhé ve snaze docílit co největšího zajištění. Které instrumenty jsou teď v kurzu?

Agentura Bloomberg uvádí, že investoři, kteří se chtějí zajistit, obvykle v rámci Evropy nakupují švýcarský frank. Na to švýcarská centrální banka může odpovědět buďto nákupem eur, případně se souběžně s tím zaměří na krátkodobé německé státní dluhopisy. Tento scénář pak vyústí v nárůst ceny opcí „call“ navázaných na tyto bondy, a to na úkor těch „put“. Někteří investoři jsou pak ještě konzervativnější a přistupují ke koupi nejznámějšího bezpečného přístavu, kterým je zlato.

Tak zhruba vypadá aktuální přeskakování investorů napříč spektrem bezpečných evropských aktiv. V reálu se má situace následovně.

Švýcarská realita

Podíváme-li se na opční trh, „call“ opce franku vůči euru jsou na nejdražších úrovních od ledna 2015, kdy švýcarská centrální banka náhle opustila intervenční režim udržování domácí měny nad 1,20 EURCHF.

O čem to svědčí? O rostoucím zájmu investorů, kteří své peníze chtějí uklidit do bezpečných švýcarských vod.

Velká dluhopisová show

Výnosy krátkodobých německých bondů (tzv. 2leté Schätze) mají za sebou propad o 20 bazických bodů jen za minulý měsíc. Rozdíl mezi dvouletým bundem a „overnight“ swapovou sazbou se pak rozšířil na 56 bazických bodů, a to ve srovnání se 40 b.b. z konce minulého roku či v porovnání s 8 b.b. z ledna 2012, kdy ECB zahájila program kvantitativního uvolňování. Investoři prostě po německých dluhopisech přímo šílí.

Opční šílenství

Obdobná situace jako v případě německých dluhopisů je pozorována na jejich opčním trhu. Poptávka po tříměsíční „call“ opci s kladnou deltou, která je navázaná na 2letý německý bund, výrazně vzrostla oproti poptávce po „put“ opcích sledujících ten samý instrument. Rozdíl obou skupin se tak od konce roku 2016, kdy dosahoval -0,25 bodů, posunul na rovnou nulu.

Zlatá tečka

I přesto, že si zlato za první dva měsíce letošního roku připsalo zisky o velikosti více jak 9 %, někteří investoři sází na jeho další růst. Stačí se opět podívat na tříměsíční „call“ opci s kladnou deltou navázanou na zlaté futures ve srovnání s „put“ opcí. V tomto případě jsme se dostali i úrovní -2 bodů až z doby zveřejnění výsledků amerických prezidentských voleb až na více jak 1 bod.

Newsletter