Evropská komise schválila španělské Telefónice převzetí německého operátora E-Plus. Precedens pro další akvizice?

Evropská komise dnes schválila španělské Telefónice SA její záměr převzít německého mobilního operátora E-Plus za 8,6 mld. eur. Tato akvizice sníží počet operátorů v Německu ze 4 na 3, což může vést ke zvýšení cen pro zákazníky. Návrh doprovázel politický tlak a protesty národních regulátorů.

Zelenou dostala skupina Telefónika až poté, co se zavázala k několika opatřením z hlediska podpory konkurence – včetně závazku prodat až 30 % kombinovaného objemu frekvencí obou společností až 3 virtuálním operátorům. Závazek Telefóniky vzdát se části frekvencí a vybraných aktiv mají za cíl podpořit nového konkurenta v oblasti mobilních služeb. Telefónica se zároveň zavázala v budoucnu rozšířit stávající velkoobchodní smlouvy se svými partnery i partnery E-Plus a nabídnout na trh 4G služby.

„Podmínky, které se vážou ke koupi E-Plus, mají zaručit nenarušenou konkurenci na německém trhu,“ komentoval rozhodnutí o akvizici Joaquín Almunia, komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž. Zároveň zdůraznil, že Komise nebere počet mobilních operátorů v dané zemi za dogmatický, ale posuzuje případ od případu podle podmínek na trhu.

Transakce je investory vnímaná jako precedens, jak bude Evropská komise přistupovat k dalším transakcím v rychle konsolidujícím se evropském telekomunikačním sektoru. Velcí evropští hráči žádají o povolení k fúzím s menšími operátory, aby zabránili klesajícím tržbám. Fúze jim mají zajistit úsporu prostředků, které by mohli následně investovat do zlepšení svých sítí. Operátoři si zároveň stěžují na ničící konkurenci ze strany společností jako je WhatsApp, které využívají jejich infrastrukturu, ale nejsou daněny ani regulovány stejným způsobem.

Schvalovací proces Evropské komise doprovázely protesty pěti úřadů pro ochranu hospodářské soutěže včetně Německa, Anglie a Itálie, které hlasovaly proti návrhu kvůli obavám, že plánovaná akvizice poškodí spotřebitele.

Newsletter