Kurz eura proti dolaru zpevnil na nejsilnější hodnoty od začátku srpna. Společnou měnu podpořilo hned několik faktorů, domácí i zahraniční. Nehledě na vývoj posledních dní, stále jsme skeptičtí vůči možné eurové rally, jež by kurz přiblížila k úrovním před červnovým zasedáním amerického Fedu. Důvody pro to jsou následující.
Kurz eura dosáhl svého lokálního minima na přelomu předminulého a minulého týdne. Od té doby společná měna pozvolna posilovala. Prvotním spouštěčem eurových zisků bylo evidentní zlepšení globální tržní nálady. Postupně se přidaly faktory na straně slabšího dolaru, od citelného zhoršení ukazatelů důvěry až po proslov šéfa Fedu na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole, který zklamal zejména jestřábí sázky na brzký začátek snižování tempa nákupů aktiv (psali jsme zde).
V tomto týdnu se k výčtu přidala data, konkrétně inflace eurozóny za srpen. V jejím případě jsme počítaly se zrychlením, zejména vinou vyšší německé inflace, kde významnou roli sehrál efekt srovnávací základy spojený s loňským snížením daně z přidané hodnoty. Meziroční výsledek evropské inflace na 3 % a u jádrové na 1,6 % překonal v obou případech konsensus trhu, což se projevilo i na rostoucích výnosech evropských jádrových zemí, zejména pak u delších splatností. Tento vývoj vedle dat podpořily i komentáře představitelů Evropské centrální banky.
Guvernér francouzské centrální banky Villeroy na začátku týdne uvedl, že evropské podmínky financování se od června dále uvolnily. To bude mít implikace směrem k rozhodování o pandemickém programu nákupů (PEPP), které proběhne na zářijovém zasedání. Z hlediska inflace se podle Villeroye vývoj dalších měsíců udrží na vyšších úrovních, avšak později lze čekat zpomalování, například díky odeznění bazického efektu a omezení na straně nabídky. Později promluvil guvernér finské centrální banky Rehn. Ten v rozhovoru pro Politico upozornil, že Rada guvernérů ECB bude při rozhodování o omezení měnověpolitické podpory velmi opatrná, přičemž u programu PEPP by rozhodnutí mohlo být posunuto až za září.
Jestřábí komentář, který se podepsal na vyšších výnosech a silnějším euru, přišel od guvernéra rakouské centrální banky Holzmanna. Podle něj bude mít čtvrtá vlna pandemie na evropskou ekonomiku pouze marginální dopad. ECB se tak dostala do pozice, kdy může začít zvažovat omezení pandemické podpory. Zároveň je ale potřeba jasně oddělit proces změn u nákupů aktiv proti forward guidance vývoje sazeb, která byla představena na základě nové měnověpolitické strategie umožňující dočasné období přestřelení inflace na 2 %. Sám Holzmann explicitně uvedl, že by se snižováním pandemických nákupů začal ve čtvrtém čtvrtletí.
Téma pandemického taperingu bude klíčové na zářijovém zasedání ECB, které je naplánované na příští čtvrtek. Jsme čím dál tím více přesvědčeni, že Rada guvernérů zaujme opatrnější postoj, což bude zahrnovat pokračování dosavadního tempa pandemických nákupů (v průměru 80 miliard euro měsíčně). Jedním z důvodů může být riziko spojené s mutací delta, byť nepředpokládáme, že by se jakkoliv projevilo v ekonomickém výhledu. Mnohem silnějším faktorem by mohlo být očekávané zahájení taperingu v případě Fedu.
Vliv tohoto kroku, který by mohl být oznámen už na zářijovém zasedání měnového výnoru, lze čekat zejména u delších tržních sazeb, a to včetně možného efektu přelití mimo americké trhy. V takovém případě by se ECB mohla cítit „ohrožena“ z hlediska aktuálního stavu podmínek financování, a proto by debatu o vlastním taperingu posunula na čtvrté čtvrtletí. To spolu s predikcí minimálních změn u aktualizované prognózy a současné forward guidance ohledně sazeb bude představovat riziko slabšího eura.
To však neznamená, že z pohledu nejbližších dní nemůže společná měna ještě posílit. Evropské tržní sazby mají přece jen o něco větší prostor pro případný další posun směrem vzhůru než ty americké, což by v případě kurzu eura proti dolaru mohlo znamenat posun k úrovni 1,1850 EURUSD.
Zásadní událostí ovlivňující tento vývoj bude páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce. Jestliže se dočkáme výsledku překonávajícího konsensus trhu, rizikem bude posun delších amerických sazeb vzhůru a posílení dolaru směrem pod hranici 1,1800 EURUSD. Nad očekávání lepší data by totiž opět oživila sázky na oznámení amerického taperingu, který podle nás tak jako tak začne dříve než v případě ECB.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1796 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1787 do 1,1822 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,49 až 21,64 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.