Evropské akcie nakopla ECB, aktivitu v Praze hájí ČEZ

Evropské akciové trhy v průběhu čtvrteční seance rostou a připisují si i více jak 1% zisky, což se týká především francouzského indexu CAC, který je tažen výše bankovním sektorem. V závěsu pak zůstává německý DAX s 0,78 % ziskem a britský FTSE s 0,29 % zisku.

Z hlavních zpráv bylo dnes na pořadu dne zasedání centrálních bank a to jak BoE tak ECB.  Zatímco Bank of England ponechala hlavní sazbu na 0,5 % úrovni, Evropská centrální banka přistoupila ke snížení hlavní úrokové sazby o 10 bazických bodů na 0,05 % a hlouběji do záporu míří i sazba depozitní a to z -0,1 % na -0,2 %. ECB tak svým krokem částečně překvapila investorské publikum, protože se pro dnešní den s takovou akcií nepočítalo.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

V následném konferenčním hovoru vystoupil prezident ECB Mario Draghi, který dále ohlásil spuštění programu plošného odkupu aktiv – ABS a krytých dluhopisů – a zhoršila výhled růstu ekonomiky eurozóny pro roky 2014 a 2015, naopak zlepšila pro 2016.

Okamžitou reakci má za sebou měnový pár EURUSD, který se prozatím na pár okamžiků dostal pod hranici 1,3000 EURUSD, nové více jak roční minimum.

Euro prudce padá k dolaru pod 1,3000 EURUSD

Pod doslova palbou nákupních objednávek jsou především bankovní zástupci v čele se Societe Generale, Unicredit či Commerzbank, ale i těžaři či utility.

Situace na pražské burze je o poznání klidnější. Celkový zobchodovaný objem na trhu dosahuje 353 mil. Kč a to především díky akciím ČEZu, jež se posouvají nad 630 Kč metu. Daří se i akciím rakouské Erste, která roste o 1,3 % a obchoduje se u 553,5 Kč. Zcela bez povšimnutí okolní růst přechází opět Komerční banka, která zůstává s menší ztrátou u 4 860 Kč za akcii. Zbytek trhu prochází seancí za minimálního zájmu.

Z odpoledních makrodat vyšla tvorba pracovních míst v americké ekonomice dle ADP (horší proti odhadům) a týdenní žádosti o podpory v nezaměstnanosti (smíšené vyznění). Celkově vysílají data spíše opatrnost před zítřejší vládní statistikou z trhu práce, která by mohla skončit hůře proti dosavadním odhadům. NWR zvrátilo ranní propad bez práv na úpis nových akcií a obchoduje přesně na nulové změně.

Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Newsletter