Evropské akcie propadly. Itálie v recesi, německé zakázky a ruské riziko

Evropské akcie ve středu pokračovaly v poklesu, který umocnily zprávy o návratu italské ekonomiky zpět do recese a propadu německých průmyslových objednávek. Trhům však především nenahrává sílící napětí mezi Ukrajinou, Ruskem a Západem.

Italský akciový index FTSE MIB odepsal 2,7 % po statistikách hrubého domácího produktu, který ve 2Q poklesl o 0,2 % a zemi tak dostal zpět do recese. Itálie přijala několik opatření ke zlepšení ekonomiky ale „tempo nových reforem je pomalé“, domnívá se analytik Mads Koefoed ze SaxoBank.

Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

Ruské sankce začínají těžce dopadat na Evropu, brzy zasáhnou i Česko

StoxxEurope 600 se propadl o 0,8 % a navázal na ztráty z úterní seance na Wall Street a ranního obchodování v Asii. Evropské akcie reagovaly na návrat ruských vojsk na východní hranici Ukrajiny. Vladimír Putin nařídil v úterý vládě, aby připravila odvetná opatření. Negativní situace nenahrává ani ruskému indexu Micex, který poklesl o 1,7 %, zatímco pařížský CAC 40 odepsal -0,6 %. Německý index DAX dnes propadl o 0,65 % a z technické definice vstoupil do fáze korekce, když proti maximu z 20. června odepisuje přes 10 %. Rozhodně nepomohla slabá data v podobě průmyslových objednávek německých firem.

Konflikt Rusko-Ukrajina prudce sráží zakázky německých firem

Investoři tak namísto rizikovějších akcií vyhledávají bezpečnější místa uložení peněz, mezi ty patří americké a německé vládní dluhopisy.

Evropská unie nevidí problém v obrovských výdajích vynaložených na vyřešení nepříznivé situace. Důvěra investorů v akcie a společnosti zůstává na prvním místě, ta je nyní ohrožena díky ruským atakům. V nejistých dobách podniky investují méně a spotřebitelé méně utrácejí. V následujících dnech proto budou investoři sledovat Putinovo jednání.

Negativní nálada se přelila i na pražskou burzu -0,44 %. Mezi odpadlíky dnes patřila Erste -1,31 %, VIG -1,18 %, Komerční banka -0,68 %. Kupci dnes naopak převládli na akciích Pegasu +0,45 %, O2 CR +0,11 % a ČEZ +0,5 %. Předchozí rekordní propady dnes částečně umazávaly akcie NWR, které vystoupaly o 22 % výš nad 3 Kč.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s. 

Newsletter