Evropské akcie ztratily, Tesco -12 % po účetním zkratu

Akciové indexy v Evropě v úvodu týdne klesaly. V čele výprodejů a největší zátěží pro evropský benchmark Stoxx600 se staly akcie Tesco, které nabraly až 13% ztrátu. Důvodem se stal účetní zkrat s chybným započtením očekávaných tržeb a nákladů, který vedl k nadhodnocení zisku za první pololetí i 250 milionů liber. Ve vedení firmy už padly čtyři hlavy, mezi nimi šéf pro Velkou Británii.

Akcie Tesco po finanční chybě padají o 12 %. Firma přehnala výhled

Britský index FTSE tak dnes odepsal nejvýrazněji – procento. Francouzský CAC a německý DAX odepisovaly půlprocento, španělský Madrid SE také. Italský index propadl nejvýrazněji, oslabil o 1,5 procenta.

Středoevropský region na tom nebyl o mnoho lépe, rakouský ATX odepsal -0,51 %, polský WIG -0,94 % a pražská burza -0,89 %.

Pražskou burzu dnes zatížila zejména Erste, která oslabila o více jak 2 %. Ztráty počítají také ČEZ -0,81 %, O2 -1,91 %, naopak dařilo se Pegas +1,47 %. Analytici KB na ČEZu zvýšili cílovou cenu, která ale stále zůstává pod aktuální obchodní hladinou. KB uvádí, že by ČEZ viděla o něco níž, ale současné prostředí nízkých výnosů nahrává zájmu o dividendové akcie.

KB: ČEZ těží z nízkých výnosů. Investoři chtějí dividendu

Newsletter