Evropské banky hledají kapitál. Ráj pro investory?

Jako na vánočních trzích si mohou momentálně připadat investoři kupující akcie evropských bank. Nabídky se objevují jako houby po dešti. Nizozemská vláda plánuje zvýšit kapitál ABN Amro o 4 miliardy eur v největší veřejné nabídce evropské banky od finanční krize. A to není jediný příklad, čtyři velké řecké banky v tomto týdnu taktéž shání investory pro nákup více než 6 miliard eur v akciích, aby zaplnily nedostatek kapitálu. I Credit Suisse a Standard Chartered plánují narůst o 6 miliard švýcarských franků respektive 5,1 miliard dolarů, aby podepřely své rozvahy.

Podle Reuters letos banky po celém světě „narostly“ díky investorům o více než 75 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že se další navyšování ještě chystá, stále se můžeme dostat na loňských 93 miliard dolarů. I tak to ale zdaleka nebude rekord z roku 2009. Tehdy banky, díky finanční krizi, narostly o rekordních 236 miliard dolarů.

James Chappell, analytik společnosti Berenberg, říká, že investoři i tak zůstávají, co se investování do evropských bank týká, opatrní. „Lidé cítí nejistotu ohledně ekonomického výhledu v současné Evropě, navíc vnímají také nejistotu kolem regulačního rámce,“ říká analytik. „Čísla příjmů za třetí čtvrtletí zaznamenala v Evropě pokles. Lidé se přesouvají k americkým bankám, kde jsou lepší vyhlídky díky možnému růstu úrokových sazeb a vyššímu ekonomickému růstu.“

Někteří analytici naznačují, že investice do ABN Amro by mohla být o něco více atraktivnější, než jakákoliv jiná v odvětví. Proč?

Za prvé, banka se investorům hodí jako defenzivní titul, který by ve stávajícím prostředí nízkých úrokových sazeb mohl být atraktivní. ABN slíbila vyplatit 40 procent svého zisku v dividendách až do roku 2017 a další polovinu potom. Analytici odhadují, že čistý zisk se bude v letošním roce pohybovat okolo 2 miliard eur a banka na dividendě vyplatí 0,85 eur na akcii, což představuje výnos kolem 5 procent na předpokládané aukční ceně 18 dolarů za akcii.

Za druhé, očekává se, že ABN bude oceněna oproti největšímu konkurentovi ING se slevou, ačkoli si v jistých ukazatelích vede lépe. V prvních devíti měsících roku měla ABN návratnost vlastního kapitálu na úrovni 14 procent, což je jedna z nejvyšších v tomto odvětví. ING měla za stejné období 11,6 procenta. Ta má však větší potenciál růstu v zemích jako je Španělsko či Německo, zejména díky svým digitálním operacím.

Existují ale i důvody, proč by měli být investoři s nákupem akcií ABN opatrní. Banka, která byla kdysi v Nizozemsku dominantní, sama sebe přirovnávala k De Bank, která je jednou z velkých obětí finanční krize. Navíc jsou zde stále jisté obavy o výši kapitálu. Klíčový poměr kapitálu k rizikově váženým aktivům měla banka vyšší než většina konkurentů. V září na úrovni 14,8 procenta. Nicméně pákový poměr – měřicí kapitál ke krytí celkových aktiv – tak silný není. V září byl 3,5 procenta, což je pod čtyřprocentní hranicí požadovanou holandskou vládou. Poslední riziko je v tom, že nabídku nepořádá banka samotná, ale nezávislý fond. Ten má pravomoc zablokovat nepřátelské převzetí banky a to až do dvou let, pokud to bude považovat za dohodu, která je v rozporu se zájmy akcionářů. Tato situace je však velmi málo pravděpodobná. 

Newsletter