Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Evropské banky: Nové koště dobře mete?

Přílivová vlna změn ve vedení spláchla několik největších evropských bank. Vrcholný management finančních domů jako je Barclays, Credit Suisse, Strandard Chartered i Deutsche Bank si během několika posledních měsíců prošel personálním filtrem. Otázkou zůstává, zda tyto změny opravdu podpoří skomírající evropský bankovní sektor, jenž se od doby krize potýká s výrazným odlivem zájmu investorů.

První evropskou bankou, která letos ohlásila hromadný exodus vedení, byla Standard Chartered. Již během února bylo zveřejněno info o odchodu generálního ředitele Petera Sandse společně s pěti dalšími členy vrcholného managementu. Sands se již dlouhodobě potýkal s tlakem ze strany akcionářů, jelikož banka zaměřující se především na rozvojové trhy se dlouhodobě potýkala s poklesem zisků. Novým ředitelem se v červnu stal Bill Winters, který kvůli tomuto postu opustil svého předešlého zaměstnavatele banku JP Morgan.

Další odchod se týkal Credit Suisse, kterou opustil Brady Dougan, jeden z nejdéle působících ředitelů v celosvětovém bankovním sektoru. O odchodu prý bylo rozhodnuto na základě vzájemné dohody a na jeho místo byl poté dosazen Tidjane Thiam, bývalý ředitel londýnské společnosti Prudential. Změna ve vedení přišla v návaznosti na skandál banky, která měla údajně napomáhat svým klientům k daňovými únikům.

V pořadí třetím finančním domem, kterému se vlna změn ve vedení nevyhnula, je Duetsche Bank. V tomto případě odešli dokonce dva ředitelé, a to Anshu Jain a Jürgen Fitschen. Odchod se nesl především ve znamení soudního obvinění Fitschena, který byl v rámci sporu o odškodném za bankrot mediální skupiny Kirch Media nařčen z poskytnutí zavádějících informací. Místo obou dvou gentlemanů pak převzal člen dozorčí rady John Cryan, který dříve působil ve švýcarské UBS.

Je Deutsche Bank Lehman Brothers?

Posledním případem, kdy byl z vedením evropské banky odvolán jeho vrcholný představitel, je britská Barclays. Před necelými 14 dny rozhodlo představenstvo banky o odvolání generálního ředitele Antonyho Jenkinse. Důvodem bylo prý jeho „nedostatečný důraz na zvyšování zisků a snižování nákladů.“ Do doby, než bude nalezena adekvátní náhrada, banku povede současný předseda správní rady John McFarlane.

Co bude dál?

Evropský bankovní sektor dlouhodobě potápějí problémy, jako jsou soudní spory spojené s uvalenými pokutami, dále pak nové regulace, jež vznikly v návaznosti na polední finanční krizi. Svou roli ale hraje i globální prostředí minimálních úrokových sazeb a taktéž pomalá ekonomická obnova starého kontinentu.

Změna ve vedení evropských bank měla ve všech zmiňovaných případech pozitivní ohlas. Potvrdila to i Jessice Groundová, manažerka akciového fondu Schroders. Ta ve svém rozhovoru pro server CNBC jasně řekla, že „změny v představenstvu a vrcholném managementu evropských bank považuje za pozitivní krok vpřed.“

Analytici se shodují, že z krátkodobého hlediska tyto personální změny sice přinášejí určitou nejistotu, avšak z toho dlouhodobého nahrávají do karet dlouhodobým investorům, kteří zatím postrádali jakýkoliv podnět k tomu, aby si zachovali své otevřené pozice v evropském bankovním sektoru.

„Mám pocit, že jde o změnu ve smyšlení investorů, která však přišla již dlouhou dobu po splatnosti,“ řekl pro CNBC Andrew Sheets, jeden z vedoucích stratégů banky JP Morgan. „Je zajímavé, jak evropské banky zaostávají za svými americkými kolegy, a to ať už z hlediska rentability vlastního kapitálu, tak i ziskovosti a tržeb. Díky personálním změnám by se tento fakt mohl pozvolna změnit. I přesto, že nejistota je vždy brána jako negativní aspekt, z dlouhodobého hlediska pravděpodobně můžeme čekat hlubší restrukturalizaci bank a změnu ve struktuře jejich rozvah. A to by mělo být považováno za pozitivní,“ dodal.

Výsledky bank: JPMorgan v tempu, Wells Fargo nestíhá

Potvrzuje to i profesor Zacharias Sautner z Frankfurt School of Finance. „Výměna výkonných ředitelů je vnímána jako důležitý signál nového začátku i nové strategie,“ řekl pro server Financial Times. Dle jeho názoru se od všech čtyř nových CEO očekává nastartování procesu změn, který povede k celkovému zlepšení výkonnosti evropského bankovního sektoru. V tomto přesvědčení ho utvrdil i fakt, že ihned po oznámení výměny vedení reagovaly akcie zmiňovaných bank poměrně solidním růstem.

Nejlepší ředitel banky? Máme vítěze

 

Newsletter