Převážná část minulého týdne se na hlavním měnovém páru dle předpokladů nesla ve velmi klidném obchodním duchu. Až do pátečního rána se cena pohybovala prakticky celou dobu v 60 pipsovém horizontálním pásmu, mimo které se kurz na obě strany odchýlil až ve čtvrtek během videokonferenčního vystoupení J. Powella v rámci sympózia v Jackson Hole. I po této volatilitní hodině se však kurz navrátil do pásma, které opustil směrem ke slabším hodnotám z pohledu dolaru až během pátečního obchodování.
Eurové zisky zastavila 78,6% linie Fibonacciho retracementu poblíž hodnoty 1,1920 EURUSD. Po dvou neúspěšných pokusech o překonání této hranice se euro s dolarem do nového týdne vydaly v pásmu mezi zmíněnou 78,6 a 61.8% Fibo úrovní. Euro si před polednem vzalo slovo a drží si býčí momentum z konce minulého týdne. Od nových maxim společnou evropskou měnu momentálně dělí zhruba 30 pipsů.
Eurodolar se tak pravděpodobně pokusí o nová maxima a atak hranice 1,2000 EURUSD, nicméně z technického hlediska jsou potenciální zisky eura limitované a ve větších pohybech směrem vzhůru budou euru bránit rezistence na hodnotách 1,1956 EURUSD, jakožto high z poloviny srpna, psychologická hranice 1,1200 EURUSD a následně 23,6% Fibonacciho úroveň z býčí vlny roku 2017 na hodnotě 1,2034 EURUSD, která je zároveň poblíž horní hranice širšího trendového kanálu z března.
Libra vůči japonskému jenu koncem minulého týdne zdolala důležitou technickou hranici 140 GBPJPY. Po několika neúspěšných pokusech se tak britská měna k průrazu odhodlala až po odražení od spodní hranice užšího býčího kanálu společně s podporou trendové linie na oscilátoru RSI. Libra tak v rámci denního grafu svým cenovým vývojem potvrzuje setrvání v trendu, což ukazuje i indikátor DMI, který se aktuálně pohybuje na hodnotě 34 a vykazuje nadále rostoucí tendenci. RSI se ale blíží překoupenému teritoriu, tudíž je potenciál pro libru o něco omezenější, než tomu bylo v minulém týdnu.
V rámci čtyřhodinového grafu se cenový vývoj nadále pohybuje uvnitř užšího trendového kanálu, který definuje obchodování v rámci posledních dvou měsíců. Před výše zmíněným pokusem o proražení hranice 140 GBPJPY byl cenový vývoj libry vůči jenu velmi nepřesvědčivý, když jsme v rámci indikátoru MACD byli svědky učebnicové divergence, což je jasný medvědí signál.
Libra však byla nadále v dobrém rozmaru, co se týče fundamentů, a tak nedošlo k vytváření nižších minim – britská měna tudíž již týden přidává solidní zisky. Po odrazu od spodní hranice užšího býčího kanálu, ve kterém se kurz libry a jenu pohybuje, se cena dostala nad 20denní klouzavý průměr, který zároveň představuje středovou linii Bollingerových pásů.
Japonský jen je tak nadále pod tlakem a libra i v případě zpomalení tempa zisků dokázala přeměnit silnou rezistenci ve svůj důležitý support. Právě hranice 140 GBPJPY působila jako hranice podpory během páteční korekce librových zisků. V rámci tohoto týdne se tedy dá očekávat, že si libra bude chtít udržet své nové postavení a pokusí se ohrozit úroveň 142 GBPJPY, která je poblíž horní hranice trendového kanálu. V případě konsolidačního vývoje nepředpokládáme, že by jen libru zahnal zpět pod hranici 140 GBPJPY.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.