Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Evropské měny drží své světové protivníky pod tlakem

Mix of currencies banknotes - Dollar, Pound Sterling, Euro. Money concepts.

Převážná část minulého týdne se na hlavním měnovém páru dle předpokladů nesla ve velmi klidném obchodním duchu. Až do pátečního rána se cena pohybovala prakticky celou dobu v 60 pipsovém horizontálním pásmu, mimo které se kurz na obě strany odchýlil až ve čtvrtek během videokonferenčního vystoupení J. Powella v rámci sympózia v Jackson Hole. I po této volatilitní hodině se však kurz navrátil do pásma, které opustil směrem ke slabším hodnotám z pohledu dolaru až během pátečního obchodování.

Eurové zisky zastavila 78,6% linie Fibonacciho retracementu poblíž hodnoty 1,1920 EURUSD. Po dvou neúspěšných pokusech o překonání této hranice se euro s dolarem do nového týdne vydaly v pásmu mezi zmíněnou 78,6 a 61.8% Fibo úrovní. Euro si před polednem vzalo slovo a drží si býčí momentum z konce minulého týdne. Od nových maxim společnou evropskou měnu momentálně dělí zhruba 30 pipsů.

Eurodolar se tak pravděpodobně pokusí o nová maxima a atak hranice 1,2000 EURUSD, nicméně z technického hlediska jsou potenciální zisky eura limitované a ve větších pohybech směrem vzhůru budou euru bránit rezistence na hodnotách 1,1956 EURUSD, jakožto high z poloviny srpna, psychologická hranice 1,1200 EURUSD a následně 23,6% Fibonacciho úroveň z býčí vlny roku 2017 na hodnotě 1,2034 EURUSD, která je zároveň poblíž horní hranice širšího trendového kanálu z března.

Libra vůči japonskému jenu koncem minulého týdne zdolala důležitou technickou hranici 140 GBPJPY. Po několika neúspěšných pokusech se tak britská měna k průrazu odhodlala až po odražení od spodní hranice užšího býčího kanálu společně s podporou trendové linie na oscilátoru RSI. Libra tak v rámci denního grafu svým cenovým vývojem potvrzuje setrvání v trendu, což ukazuje i indikátor DMI, který se aktuálně pohybuje na hodnotě 34 a vykazuje nadále rostoucí tendenci. RSI se ale blíží překoupenému teritoriu, tudíž je potenciál pro libru o něco omezenější, než tomu bylo v minulém týdnu.

V rámci čtyřhodinového grafu se cenový vývoj nadále pohybuje uvnitř užšího trendového kanálu, který definuje obchodování v rámci posledních dvou měsíců. Před výše zmíněným pokusem o proražení hranice 140 GBPJPY byl cenový vývoj libry vůči jenu velmi nepřesvědčivý, když jsme v rámci indikátoru MACD byli svědky učebnicové divergence, což je jasný medvědí signál.

Libra však byla nadále v dobrém rozmaru, co se týče fundamentů, a tak nedošlo k vytváření nižších minim – britská měna tudíž již týden přidává solidní zisky. Po odrazu od spodní hranice užšího býčího kanálu, ve kterém se kurz libry a jenu pohybuje, se cena dostala nad 20denní klouzavý průměr, který zároveň představuje středovou linii Bollingerových pásů.

Japonský jen je tak nadále pod tlakem a libra i v případě zpomalení tempa zisků dokázala přeměnit silnou rezistenci ve svůj důležitý support. Právě hranice 140 GBPJPY působila jako hranice podpory během páteční korekce librových zisků. V rámci tohoto týdne se tedy dá očekávat, že si libra bude chtít udržet své nové postavení a pokusí se ohrozit úroveň 142 GBPJPY, která je poblíž horní hranice trendového kanálu. V případě konsolidačního vývoje nepředpokládáme, že by jen libru zahnal zpět pod hranici 140 GBPJPY.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter