Evropské trhy rostou. V Praze O2 znovu za 300 korun

Evropské akciové trhy během pátečního dne registrují téměř 1 % zisky, když trhy přijímají spíše příznivě salvu informací, přicházejících o konfliktu na východě Ukrajiny a ruské humanitární pomoci. Trhy rostou navzdory včerejším špatným makrodatům týkajících se HDP nejvýznamnějších zemí eurozóny a dnešnímu slabšímu údaji o průmyslové aktivitě v oblasti New Yorku pro srpen, avšak naopak lepšímu proti očekáváním průmyslu za Spojené státy za červenec. Produkční ceny ve Spojených státech ukázaly pak hájení mírně kladných hodnot, avšak směr k nule proti 0,4% červen.

Americký průmysl sílí, z New Yorku se ale ozývá pesimismus. Ceny výrobců těsně rostou

Výnosy evropských dluhopisů se během včerejšího dne dostaly na nová rekordní minima, kdy například výnos 10letých německých dluhopisů poklesl pod 1 procento. Investoři tak sázejí na další kroky ze strany ECB v podobě dalšího uvolnění své měnové politiky.

Z jednotlivých sektorů si opět nejlépe vedou utility a těžaři. O 2,7 % rostou akcie britské BHP Billiton. Společnost oznámila chystaný plán prodeje některých svých aktiv v celkové hodnotě až 12 mld. USD.  V úterý zveřejní finanční výsledky.

Z utilit si největší zisky připisuje francouzský EDF, který roste o 2,9 %, následovaný německou RWE s 2,5% ziskem a akciemi E.ON, rostoucími o 1,7 %.

Bankovní zástupce vede výše francouzská Societe Generale, která roste o 2,03 %, o více jak 1,5 % roste i německá Commerzbank.

Akcie na pražské burze dnes táhne výše především O2, která potvrdila, že zvažuje možnosti oddělení fixní telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy. Akcie rostou k úrovni 300 korun za akcii. Objem obchodů je ale nízký a jedná se tak spíše o uzavírání krátkých pozic.

O2 potvrdila, že zvažuje vyčlenění části firmy

Daří se i bankovním zástupcům v čele s Komerční bankou, která se dostává nad hranici 4 900 Kč za akcii a připisuje si 1,28 %. Rakouská Erste roste k 537 Kč s 0,6% ziskem. Akcie ČEZ se vezou na pozitivní vlně v celém sektoru a atakují hranici 610 Kč. Celkový zobchodovaný objem na trhu mírně přesahuje 400 milionů korun.

Newsletter