Evropské úroky tento týden neklesnou

Klíčové body

  • ECB tento týden potvrdí pokračující stabilitu sazeb.
  • Bank of Japan ponechala úroky beze změny.
  • Dolar může nalézt určitou podporu u Fedu.
Zdroj: Depositphotos

Trhy odstartovaly nový týden klidněji. Měnové páry vesměs konsolidovaly, index S&P 500 pokračoval v posouvání rekordů. Hlavními body týdne jsou zasedání centrálních bank, v čele s Japonskem a ECB. Dolar se během posledního měsíce svezl na ziskové vlně. Pomohla mu nejen nad očekávání silnější data, ale i komentáře centrálních bankéřů. Klíčové v nadcházejících dvou týdnech bude, jaké formální poselství doručí Fed a ECB. Právě to by totiž mělo určit další posun americké a  evropské měny.

Dnešní rozhodnutí Bank of Japan o stabilitě úrokových sazeb nebylo překvapením. Japonský jen sice krátce oslabil, avšak později ztráty smazal díky dnes ráno plošně oslabujícímu dolaru, který pár dostal pod hranici 148,00 USDJPY. Japonská centrální banka nezveřejnila v podstatě nic, co by jakkoliv urychlovalo představu o možném brzkém zvýšení japonských sazeb. Klíčovým faktorem v nadcházejících dnech tak bude vývoj dolaru, u něhož zcela nevylučujeme možné, minimálně krátkodobé, posílení díky vyznění lednového zasedání Fedu.

Dolarový index měřící výkon americké měny vůči koši hlavních měn na začátku týdne lehce oslabil. Euro vůči dolaru konsolidovalo, britská libra mírně posílila k 1,2730 GBPUSD. Investoři překalibrovali svá očekávání ohledně snížení sazeb americkým Fedem a momentálně se přiklánějí ke snižování sazeb až v květnu.

Tento týden se pozornost obrací k ECB, která zasedá ve čtvrtek. Mnozí její představitelé nadále poukazují na proinflační rizika pramenící z utaženého trhu práce. V poslední době se navíc přidala omezení dodavatelských řetězců, zejména vinou narušení obchodních tras přes Rudé moře. Snížení úroků proto na lednovém zasedání neočekáváme. Předpokládáme také, že se ECB vymezí vůči tržním sazkám pracujícím se snížením úroků dříve než v létě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0909 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0843 do 1,0953 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,66 až 24,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,57 do 22,84 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter