Evropskému soukromému sektoru se i přes zpomalení v Německu daří

Klíčové body

  • Dle PMI zažilo USA v dubnu rekordní růst. Nejvyšší meziměsíční zvýšení indexu od roku 2009 posadilo dubnovou hodnotu PMI na 62,2 bodů.
  • PMI zrychlilo v eurozóně na devítiměsíční maximum 53,7 bodů i přes negativní vývoj indexu v Německu.
  • Trend oslabování dolaru z konce minulého týdne nemusí ve stínu rizik na světových trzích pokračovat. Minimálně zpomalí.
Zdroj: Depositphotos

Index nákupních manažerů (PMI), který sleduje situaci kolem výroby, nových zakázek, nezaměstnanosti a cen, zažil v dubnu v USA rekordní růst. Americký PMI tento měsíc dosáhl rekordní hodnoty 62,2 bodů proti 59,7 bodům v březnu. Za růstem stojí především uvolnění opatření proti šíření viru COVID-19 v USA a postupně i v dalších regionech světa.

Uvolnění mělo pro soukromý sektor v USA dvě zásadní roviny. První rovinou je významné posílení poptávky spotřebitelů, druhou pak navýšení výrobní kapacity průmyslových firem a odstranění některých překážek při poskytování služeb. Dubnový meziměsíční růst výrobní aktivity je v celé sérii PMI v USA od roku 2009 rekordní, a to i přes bezprecedentní narušení dodavatelských řetězců v čele se stále se prohlubujícím nedostatkem čipů, který se nově přelévá i do dosud v podstatě nepostižené oblasti bílé elektroniky. Oživení hospodářství soukromého sektoru se příznivě podepsalo i na zaměstnanosti v USA, která meziměsíčně vzrostla nejrychleji od listopadu 2020.

Příznivou situaci značí PMI také v eurozóně, kde vedle mírného zlepšení situace kolem pandemie hrála roli příznivá situace v USA. PMI index v eurozóně dosáhl hodnoty 53,7 oproti březnovým 53,2. I relativně malé zlepšení o 0,5 bodu stačilo na dosažení devítiměsíčního maxima. Mírného zlepšení se eurozóna dočkala i v oblasti průmyslu, kdy PMI vzrostlo o 0,8 na hodnotu 63,3 bodů, což je nejlepší výsledek od roku 1997. Posílení aktivity v průmyslu provázelo i zlepšení v oblasti služeb, které čekalo na uvolnění opatření. PMI aktivity služeb v eurozóně posílilo na osmiměsíční maximum na úrovni 50,3 bodu. Dubnový vývoj složeného PMI v eurozóně značí již druhý měsíc v řadě v růstovém duchu. V oblasti průmyslové výroby se jednalo o desátý růstový měsíc v řadě. Ve srovnání s USA se však jedná o podstatně nižší tempo růstu.

Není běžné, že v rámci složeného PMI v eurozóně dochází ke zlepšení, když se Německu nedaří. I tak byl duben pro Německo z pohledu PMI zklamáním. Průzkum společnosti Markit značí německý propad ve všech kategoriích PMI, které se shodně nachází na dvouměsíčním minimu. Složený PMI v Německu se proti březnu propadl o 1,3 bodu na 56 bodů, kdy díky mírnému zhoršení pandemické situace dostal největší ránu sektor služeb, který se propadl z už tak nízkých březnových hodnot o 1,4 bodu na výsledných 50,1 bodů. I přes pokles hodnot ve všech oblastech PMI pokračovalo v Německu zlepšení na trhu práce, které dokonce nabralo tempo. To lze chápat jako přípravu firem na dlouho očekáváné uvolnění opatření.

Rychlejší ekonomická obnova USA oproti eurozóně je již na trzích delší dobu z větší části zaceněna, a nelze tak očekávat obrat v trendu, který dolar nastolil ke konci minulého týdne, kdy oslaboval proti všem svým hlavním měnovým párům. Oslabení dolaru jde ruku v ruce i s klesající pravděpodobností zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu už na konci roku 2022.

Situace se může velice rychle obrátit ve stínu zpráv o explozích nákazy v několika regionech světa. Nedostatek vakcín postihl především rozvojové trhy, které tak nezvládají naplňovat prognózy svižné ekonomické obnovy. Nejtvrdší zásah dostala Indie a Argentina. Tyto regiony se tak z pohledu měnových kurzů vyplatí v následujících dnech pečlivě sledovat. Strach ze zhoršení pandemické situace a nedostatek vakcín posílil hlasy zastávající zpřísnění lockdownu v Japonsku a do jisté míry také v eurozóně. Zhoršení světové pandemické situace by opět nahrávalo dolaru, který by jako bezpečné aktivum začal opět posilovat. Posílení eura proti dolaru tak není tento týden ani přes zrychlující tempo vakcinace v EU zaručené.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2110 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2025 do 1,2118 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,82 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,28 až 21,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter