Evropskou ekonomiku drží nad vodou průmysl

Klíčové body

  • Dnešní vystoupení guvernéra Fedu v Senátu USA potvrdí pokračování uvolněné měnové politiky.
  • Německý Ifo index nad očekávání posílil, oproti lednu o 1,3 bodu na 92,4 bodů.
  • Výnosy desetiletých amerických dluhopisů rostou zejména díky reálným sazbám.
Zdroj: Depositphotos

Americkou ekonomiku obchází inflační strašák. Na trzích práce, nejen v USA, stále platí jistý pesimismus, kdy oficiální data nemusí nutně odrážet realitu pandemií sužovaných ekonomik. Hodnoty nezaměstnanosti očištěné o programy typu kurzarbeit, nedobrovolné zkrácení úvazků a výpadky části pracovní síly budou ve skutečnosti vyšší než na „papíře“. Průmysl dále táhne evropskou ekonomiku a alespoň částečně zmírňuje kurzové ztráty eura. Na turismu závislé země, jako jsou Itálie, Španělsko a Rakousko, netrpělivě vyhlíží nadcházející turistickou sezónu, která by mohla pomoci nastartovat zotavení v sektoru služeb, a především v pohostinství. Podobný pozitivní impuls by mohl uspíšit posilování eura, které v současné době očekáváme spíše až v druhé polovině letošního roku.

Finanční trhy počítají se scénářem rostoucí americké inflace. Obrovský fiskální stimul ve výši 1,9 bilionu dolarů se prezidentovi Bidenovi podaří s nejvyšší pravděpodobností urychlit. Americká ministryně financí Yellenová trvá na potřebě fiskálního stimulu americké ekonomiky, která stále vykazuje silné známky negativních dopadů pandemie a protipandemických opatření. Americká ekonomika může „na papíře“ vypadat ve skutečnosti lépe, než tomu tak skutečně je. Oficiální data vykazují nezaměstnanost okolo 6,3 %. Ta může po započítání pracovníků, kteří jsou nyní nedobrovolně na částečných úvazcích, a pracovníků, kteří vlivem pandemie reálně vypadli z pracovního procesu, blíže 10 %. Na dnešním vystoupení v americkém Senátu guvernér Fedu Powell dle očekávání potvrdí pokračování uvolněné měnové politiky. Kombinace těchto faktorů dle našich očekávání vyvine dostatečný tlak na oslabení dolaru vůči euru, libře, jenu i vůči koruně.

Evropskou ekonomiku a kurz eura drží nad vodou odolný průmysl. Nálada v Německu pokračuje na pozitivní vlně. V minulém týdnu došlo k posílení ZEW indexu ekonomického sentimentu analytiků. Tento týden v Německu naopak odstartoval pozitivní výsledek sentimentu manažerů měřený Ifo Business Climate indexem. Únorový sentiment posílil oproti lednu o 1,3 bodu na 92,4 bodů. Dílčí index výroby vyskočil na nejvyšší hodnoty od listopadu 2018 a odrazil optimismus manažerů pro další měsíce i slibný výkon ve všech odvětvích průmyslu. K mírnému zlepšení došlo také v dílčím indexu služeb, a to i vzhledem ke složité pozici tohoto sektoru v dobách lockdownů. Manažeři v oblasti služeb jsou v únoru se svou situací spokojenější a jsou méně pesimističtí ohledně situace v dalších měsících.

Nejen situace v Německu dlouhodobě ukazuje, že země se silným průmyslem mají z pohledu vyrovnávání se s dopady pandemie a protipandemických opatření lepší výchozí pozice. Naopak nejhorší výchozí pozici mají země silně závislé na pohostinství a turistickém ruchu. Pro Rakousko, kde turismus v běžných letech přispívá 10 % k celkovému HDP, byl ve výhled růstu HDP Evropské komise v roce 2021 snížen na polovinu. Sektoru služeb, a především sektoru pohostinství, by měla pomoci nadcházející sezóna turismu. Úspěch letošní turistické sezóny stojí a padá s vývojem v oblasti vakcinace, který by měl nejpozději do dubna v rámci EU dramaticky zrychlit. Případný příznivý průběh turistické sezóny by se projevil na ekonomické obnově velkých ekonomik např. v Itálii a Španělsku, což by mohlo urychlit posilování eura, které v současné situaci očekáváme spíše až v druhé polovině tohoto roku. Dalším klíčovým faktorem pro posílení eura bude boom masivní spotřeby, který popisoval kolega zde. Odložená spotřeba domácností během lockdownů by měla při nejbližší možné příležitosti explodovat, což by se mělo pozitivně podepsat na výkonu ekonomiky EU, a tím i na kurzu eura.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2165 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2076 do 1,2192 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,84 až 26,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,23 až 21,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter